Obowiązkowe ubezpieczenie OC biura rachunkowego nie obejmuje prowadzenia dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy. Ubezpieczenie czynności kadrowo-płacowych nie jest zatem jego elementem. Obowiązkowa ochrona nie dotyczy czynności polegających na obliczaniu:
- wynagrodzeń za pracę, w tym premii, dodatków i innych świadczeń związanych ze stosunkiem pracy;
- składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenia zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
- wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz przekazywaniu w tym zakresie niezbędnych dokumentów;
- kwot zajętych przez komornika wynagrodzeń i prowadzeniu korespondencji z organami egzekucyjnymi;
- miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych oraz składaniu wniosków o wypłatę tego dofinansowania oraz innych niezbędnych dokumentów w tym zakresie oraz składaniu wniosków o zwrot kosztów (w oparciu o stosowne przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).
Poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC biura rachunkowego znajduje się także prowadzenie dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy i kontroli przestrzegania terminów w tym zakresie. Wyłączeniem jest tutaj przygotowanie umowy o pracę, umowy zmieniającej umowę o pracę, dokumentu wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę.
Jeżeli biuro rachunkowe wykonuje powyższe czynności, warto dokupić dobrowolne ubezpieczenie. Zapewni ono ochronę w przypadku roszczeń dotyczących właśnie obsługi kadrowo-płacowej firm.
Co może się wydarzyć?
Przykład: Pod koniec czerwca 2018 roku Klientka poinformowała biuro rachunkowe, iż w związku z zajściem w ciążę zamierza korzystać z ubezpieczenia chorobowego i prosi o dokonanie stosownych zmian i zgłoszenia do ZUS-u od 01.07.2018 roku. Ostatnie zlecenie potwierdziła drogą mailową 29 czerwca (piątek) 2018 roku. Poszkodowana postanowiła także opłacać wyższą składkę ZUS aby otrzymać w przyszłości wyższy zasiłek chorobowy i macierzyński. Biuro rachunkowe dokonało zgłoszenia 02.07.2018 r. Skutkiem opóźnienia w zgłoszeniu było nieuwzględnienie wyższej składki ZUS w wyliczeniu zasiłku za miesiąc lipiec. Różnica w świadczeniu chorobowym oraz macierzyńskim wyniosła 6.560,73 zł. Poszkodowana wezwała biuro rachunkowe do zapłaty powyższej kwoty tytułem poniesionej szkody.
Jak pokazuje powyższy przykład, nie trudno o błąd, mogący skutkować roszczeniem ze strony Klienta. W takiej sytuacji biuro rachunkowe, które miało wykupione dodatkowe dobrowolne ubezpieczenie Kadry i Płace będzie miało zapewnioną ochronę ubezpieczeniową.
Przypadków takich może być wiele. Ostateczna decyzja w sprawie wypłaty odszkodowania pozostaje zawsze po stronie Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Warto jednak rozszerzyć zakres ubezpieczenia obowiązkowe o dobrowolne ubezpieczenie czynności kadrowo-płacowych.
Jeśli masz już zawarte ubezpieczenie obowiązkowe pamiętaj, że możesz dokupić dodatkowe ryzyka także w trakcie trwania aktualnej polisy.