uszkodzenie paneli fotowoltaicznych

Uszkodzenie paneli fotowoltaicznych

Odnawialne źródła ciepła

Ekologia jest pojęciem ostatnio bardzo popularnym, na rynku pojawiają liczne produkty, które pozwalają nam na życie zgodne z naturą. Poczynając od żywności ekologicznej kończąc na ekologicznych budynkach. Bycie Eko często wiąże się z potężną inwestycją jak np. montaż paneli fotowoltaicznych czy też pomy ciepła. Korzystanie z odnawialnych źródeł ciepła z pewnością ma wiele zalet, jednak nie oznacza to, że nie pojawiają się wątpliwości – czy to będzie dobra inwestycja?

Uszkodzenie paneli fotowoltaicznych

Wydatek nie mały a zdarzyć się może tyle różnych nieprzewidzianych zdarzeń.

  • panele fotowoltaiczne zostaną zniszczone przez grad
  • silny wiatr spowoduje uszkodzenie paneli fotowoltaicznych
  • ktoś umyślnie uszkodzi kamieniem panele fotowoltaiczne
  • kominiarz lub dekarz przypadkowo uszkodzi panele fotowoltaiczne
  • ktoś ukradnie zewnętrzną jednostkę pompy ciepła
  • urządzenie przestanie działać lub będzie działać nieprawidłowo w wyniku błędu w obsłudze, wady produkcyjnej lub błędu podczas montażu

A co jeśli słońce nie będzie świecić na tyle dużo, aby panele fotowoltaiczne wyprodukowały tyle energii ile zakładano?

Zabezpieczenie na wypadek uszkodzenie paneli fotowoltaicznych

c zabezpieczyć naszą inwestycje w bardzo szerokim zakresie . Ubezpieczenie pokryje koszty odbudowy lub naprawy uszkodzonego urządzenia, a nawet straty finansowe jakie poniesiemy w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i niższą niż zakładaliśmy produkcją energii przez nasze panele.

Jeśli jesteś zainteresowany ubezpieczeniem paneli fotowoltaicznych, pompy ciepła czy też instalacji solarnych skontaktuj się z nami.

Materiały:

https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/majatek-podroze-oc/dom-i-mieszkanie/eko-energia
świeta

Święta tuż tuż…

Szybkimi krokami zbliża się okres świąteczny. Zapewne przygotowujecie już w myślach plany organizacji świąt. Być może rozglądacie się za przepisami na świąteczne dania. Może macie takie potrawy, w których jesteście niekwestionowanymi rodzinnymi mistrzami kulinarnymi. A może próbujecie co roku zaskoczyć bliskich nietuzinkowym świątecznym karpiem lub nową odsłoną tradycyjnych pierogów?

Świąteczne przygotowania

Poza organizacją świątecznego menu zapewne wasze głowy zaprząta już także lista prezentów. I jak tym razem? Postawić na praktyczność i użyteczność czy zaszaleć i spełnić marzenia? Nie jest łatwo rozstrzygać te świąteczne kwestie. Co roku jednak stajemy przed koniecznością ich realizacji. Musimy rozstrzygnąć nie tylko z resztą sprawę menu i prezentów ale także miejsca, w którym spędzimy tegoroczne święta.

Święta u nas czy u rodziny?

Cześć z Was zapewne zorganizuje święta u siebie. Przy własnym stole ugości najbliższych i przyjaciół po to, aby wieczorem spokojnie zasnąć we własnych pieleszach. Niektórzy jednak z chęcią odbędą świąteczną podróż do rodziny i poczują, jak miło być ugoszczonym i nakarmionym przez najbliższych. Są też tacy, którzy Gwiazdkę spędzą poza krajem. Być może karpia będą smakować w cieniu egzotycznych palm.

Świąteczny wyjazd

Jak wiele różnorodnych potrzeb, tak wiele możliwości spędzenia świątecznego czasu. W każdym z tych wariantów należy właściwie przygotować się do świętowania. Zwłaszcza jeśli planujemy świąteczny wyjazd. Dobrze jest zadbać nie tylko o transport, nocleg i zabranie ze sobą niezbędnych rzeczy ale także o zabezpieczenie domu. Nie od dziś wiadomo, że pozostawione na święta  puste domy i mieszkania stają się łatwym łupem przestępców. Często w ferworze świątecznego wyjazdu, zajęci myśleniem o zabraniu upieczonego sernika, sterty prezentów i przygotowanej kreacji, zapominamy o właściwym zabezpieczeniu domu.

Zapomniałem zamknąć okno…

Pamiętajmy, że planowany wyjazd może łączyć się z ekscytacją czy przeżywaniem trudnych emocji na myśl o spotkaniu z rodziną. Podatni jesteśmy wówczas na zmniejszoną uwagę i koncentrację. Dlatego zdarza się niestety, że pozostawiamy otwarte okno lub niezakluczone drzwi wejściowe. Od tego już naprawdę krótka droga do włamania i kradzieży. Zresztą pewnie każdy już z nas obejrzał słynny świąteczny przebój „Kevin sam w domu” i nie wyobraża sobie świąt bez jego obejrzenia. Nie bez przyczyny fabuła filmu toczy się wokół (szczęśliwie obronionych przez małego Kevina), licznych prób włamania do pozostawionego na święta pustego domu.

Czy dobrze zabezpieczyliśmy dom?

Jednym z narzędzi zabezpieczenia się na takie okoliczności jest właściwie skonstruowane ubezpieczenie domu i mieszkania. Właściwie to znaczy tak, aby nasza głowa nie musiała dodatkowo poza świątecznym stresem, zaprzątać się myślami o tym, czy dobrze zabezpieczyliśmy dom. Dlatego z uważnością podchodźcie do ustalania zakresu ubezpieczenia. Nie koniecznie kierujcie się wyłącznie jego taniością i dopytujcie o nowości w zakresie ochrony ubezpieczeniowej. Tak, aby wybrany przez Was produkt ubezpieczeniowy zawierał takie opcje jak ubezpieczone od kradzieży:

  • bramę, furtkę,
  • siłowniki, rynny,
  • solary i fotowoltaikę
  • przedmioty wartościowe np. dzieła sztuki,
  • broń, antyki,
  • zbiory kolekcjonerskie
  • przedmioty do działalności gospodarczej np. laptop zakupiony na firmę
  • budynki gospodarcze,
  • garaże,
  • budowle,
  • ruchomości domowe wraz ze stałymi elementami
  • klimatyzatory
  • pompy ciepła
  • meble i akcesoria ogrodowe

Kradzież w święta

To ważne, aby mieć świadomość opcji kradzieży z włamaniem oraz dewastacji domu lub mieszkania, jakiej często dopuszczają się włamywacze. Za stłuczone przez złodziei szyby, wyłamane futryny, zniszczone drzwi i zamki także przecież trzeba zapłacić i to często niemało. Warto więc uwzględnić także taką opcję, zabezpieczając dom. Jak już wspomniałam, zdarza się, że w ferworze świątecznej gorączki, zwyczajnie zapominamy zamknąć okna. Także w tym przypadku możemy liczyć na ubezpieczenie. Na rynku dostępne są bowiem ubezpieczenia, które pokrywają szkody kradzieżowe wynikające z naszego niedbalstwa.

Odpowiednia ochrona ubezpieczeniowa

Jak widać, dobrze skonstruowane ubezpieczenie może stanowić wsparcie w planowaniu świątecznego czasu, chroniąc nasze finanse przed skutkami włamania, dewastacji i kradzieży. Mając świadomość odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej, możemy ze spokojną głową zajadać się świątecznym karpiem i makowcem. I cieszyć się czasem spędzanym z bliskimi oraz przyjemnością obdarowywania i bycia obdarowanym. Tego Wam wszystkim życzymy :).

ubezpieczenie dla dziecka

Ubezpieczenie dla dziecka

Ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) dla dzieci i młodzieży, nazywane ubezpieczeniem szkolnym jest produktem ubezpieczeniowym powszechnie dostępnym na rynku. Różni się ono zakresem ochrony i wysokością sum ubezpieczeniowych. Jako rodzice przeważnie we wrześniu, kiedy rozpoczyna się rok szkolny, stajemy przed kwestią wyboru odpowiedniego dla nas ubezpieczenia. Możemy wówczas zwrócić się do specjalisty ds. ubezpieczeń, który, zapoznawszy się z naszymi potrzebami, wybierze produkt najlepiej dostosowany do szczególnych wymagań dziecka, jego aktywności szkolnych i pozaszkolnych czy hobby.

Indywidualnie dostosowane

Skupienie się na indywidualnych potrzebach na duże znaczenie na etapie podjęcia decyzji, jakie ubezpieczenie dla dziecka wybrać.  Ponieważ różnią się one zakresem skutków możliwych nieszczęśliwych wypadków i związanych z nimi konsekwencjami, lepiej szczegółowo przyjrzeć się warunkom ubezpieczenia. Następnie wybrać takie ubezpieczenie dla dziecka, które w przypadku nieszczęśliwego wypadku, pozwoli pokryć jego finansowe skutki.

Różnorodny zakres

Ubezpieczenie dla dziecka jako produkt ubezpieczeniowy podlega zmianom i licznym rozszerzeniom zakresu w kierunku zapewnienia dobrej ochrony ubezpieczeniowej, uwzględniającej różnorodne sytuacje życiowe. Obok standardowych zdarzeń powodujących uszczerbek na zdrowiu dziecka w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub choroby, ubezpieczenie szkolne obejmuje często także dodatkowe pakiety. Wśród nich możemy znaleźć na przykład porady telemedycyny, pakiet „Dziecko w sieci”, zwrot kosztów za skradzione mienie pozostawione w szatni, czy zwrot kosztów pomocy psychologicznej. Rodzic ma możliwość także wyboru ochrony na wypadek zaginięcia dziecka. Choć jest to trudna dla rodzica kwestia rozważania, czy takie zdarzenie może dotyczyć jego dziecka, niemniej niestety zaginięcia dzieci zdarzają się.

Ubezpieczenie dziecka na wypadek zaginięcia

Gdyby zabezpieczenie finansowe na taką okoliczność interesowałoby rodzica, można zakupić ubezpieczenie dla dziecka, obejmujące zwrot kosztów poszukiwania dziecka w przypadku jego zaginięcia. W tym przypadku Ubezpieczyciel zwraca koszty wynajęcia detektywa, umieszczenia informacji w mediach i wydruku ulotek. Oczywiście pod warunkiem zgłoszenia faktu zaginięcia dziecka na policji oraz przedstawienia dokumentów potwierdzających poniesione koszty. Ponadto w ramach takiego ubezpieczenia rodzice otrzymują również wsparcie:

  • przy powiadomieniu oraz przy współpracy z jednostką poszukiwawczą Komendy Głównej Policji – w celu zainicjowania zarządzenia CHILD ALERT;
  • w zakresie kształtowania pożądanych relacji między opiekunami prawnymi a Policją oraz prawidłowego zarządzania sytuacją kryzysową;
  • udzielanie opiekunom prawnym informacji na temat pożądanego sposobu ich działania przy uwzględnieniu różnych wariantów zachowania sprawców uprowadzenia dziecka;
  • udzielanie opiekunom prawnym informacji o możliwym rozwoju sytuacji związanej z uprowadzeniem lub zaginięciem dziecka;
  • doradztwo prawne i taktyczne w sprawie zaginięcia lub uprowadzenia dziecka.

Wybrać korzystnie i mądrze

Jak można przeczytać, ubezpieczenie dla dziecka jest produktem różnorodnym. Różni się pod względem zakresu ochrony oraz wysokości sum ubezpieczenia. Wybierając ubezpieczenie szkolne warto poświęcić czas na przyjrzenie się jego warunkom. Tak, aby wybrać korzystnie i mądrze. Można także zwrócić się do specjalisty, który wesprze rodziców przy wyborze odpowiedniego ubezpieczenia dla dziecka.

 

NASTĘPNY

dla księgowych

Konkurs dla Księgowych 2021

Zapraszamy serdecznie 🙂 Wszystkich Księgowych do udziału w KONKURSIE z okazji DNIA KSIĘGOWEGO!
9 czerwca o godzinie 12:00 na naszym fanpage’u https://www.facebook.com/ubezpieczenie.oc.biuro.rachunkowe.ksiegowy rozpocznie się konkurs. Aby wziąć w nim udział napiszcie w komentarzu pod postem konkursowym odpowiedź na pytanie:

„Jakie nowe umiejętności księgowi zdobyli w roku 2020?”

Najbardziej kreatywną odpowiedź nagrodzimy Nagrodą Główną – kabinową walizką firmy Witchen (z systemem TSA, spełniającą wymogi większości linii lotniczych).
Powodzenia 🙂!!!

Wyniki poznacie 13 czerwca 2021 0 g0dzinie 12:00 na naszym fanpage’u https://www.facebook.com/ubezpieczenie.oc.biuro.rachunkowe.ksiegowy

Zapraszamy do zabawy 🙂

Regulamin konkurs dla księgowych.

Uniqa z AXA

Czy połączenie AXA z UNIQA wpływa na ubezpieczenie dla biur rachunkowych i księgowych?

Połączenie Spółek

W październiku 2020 roku Grupa Uniqa sfinalizowała przejęcie spółek AXA w Polsce, Czechach i na Słowacji. Oznacza to, że nowym właścicielem spółek: AXA Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji, AXA Życie Towarzystwo Ubezpieczeń, AXA Polska, AXA Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych i AXA Powszechne Towarzystwo Emerytalne jest Grupa Uniqa. Po tej transakcji grupa Uniqa jest piątą co do wielkości grupą ubezpieczeniową w Polsce. Po prawnym połączeniu spółek Prezesem zostanie Marcin Nedwidek obecny członek zarządu grupy AXA. Powołanie nowego Prezesa wymaga zgody Komisji Nadzoru Finansowego. Proces prawnego połączenia spółek planowany jest na koniec I półrocza 2021.

UNIQA Polska

W Polsce Spółki Uniqa działają bardzo prężnie w trzech sektorach:

  1. Oferty dla klientów indywidulanych – Uniqa dla Ciebie
  2. Ubezpieczenia dla dużych firm – Uniqa dla Biznesu
  3. ubezpieczenia dla klientów z sektora mieszkalnictwaUniqa dla Mieszkalnictwa czyli

Uniqa jest liderem w ubezpieczeniach majątku spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w Polsce. Ubezpiecza 70% spółdzielni oraz 40% wspólnot mieszkaniowych.

Grupa UNIQA w Europie

Grupa Uniqa działa w 18 krajach europejskich między innymi w Albanii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, na Węgrzech, w Kosowie, Macedonii Północnej, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowacji oraz na Ukrainie. Uniqa jest drugą co do wielkości grupą ubezpieczeniową w Austrii z udziałem ok.21% rynku. Spółki ubezpieczeniowe w Szwajcarii oraz w Liechtensteinie należą również do Grupy Uniqa.

Czy zmienią się oferty ubezpieczeń dla biur rachunkowych i księgowych etatowych?

Wszystkie wystawione do tej pory polisy ubezpieczeniowe obowiązują na warunkach na jakich zostały zawarte. Integracja spółek nie powoduje też żadnych dodatkowych obowiązków dla klientów.

Wkrótce otrzymamy od AXA informację na temat aktualnych ubezpieczeń dla biur rachunkowych oraz dla księgowych etatowych. Na dzień dzisiejszy polisy można zawierać za pośrednictwem systemu online. Więcej informacji: https://wpsu.pl/ubezpieczenie-dla-biura-rachunkowego/ Wszystkie ubezpieczenia są wystawiane zdalnie co oznacza, że polisę otrzymamy na maila w wersji pdf. Zapraszamy do kontaktu.

NASTĘPNY

z kluczem na szyi

Z kluczem na szyi

Wrzesień jest miesiącem, w którym dominującym tematem bywa kwestia organizacji życia domowego, związana z początkiem roku szkolnego. W tym roku wybrzmiewa ona szczególnie ze względu na epidemię koronawirusa. Mimo, że szkoły na początku września przygotowane były na przyjęcie uczniów, to jednak nie oznacza to ostatecznego pożegnania edukacji online. W przypadku zarażenia koronawirusem ucznia, jego rodziny czy pracownika placówki, szkoła powinna bowiem wdrożyć na czas kwarantanny uczenie online.

Organizacja życia domowego

Dopóki jednak sytuacja ta nie będzie miała miejsca, uczniowie kontynuują tradycyjny model edukacji. W związku z tym pojawia się konieczność dostosowania codziennego planu ucznia do planów zawodowych rodziców czy opiekunów. Nie zawsze jest to kwestia prosta. Zwłaszcza jeśli rodzice są aktywni zawodowo poza miejscem zamieszkania. Dodatkowo dziadkowie z różnych przyczyn nie mogą angażować się w pomoc w opiece nad dzieckiem. Zdarza się również, że nie możliwości wynajęcia opiekunki. Wówczas organizacja codziennego życia wydaje się bardziej skomplikowana. Dobrym rozwiązaniem są oczywiście szkolne świetlice, czy wszelkie zajęcia pozalekcyjne, realizowane na terenie szkoły. Niemniej nie zawsze zapewniają one opiekę nad uczniem w wystarczającej liczbie godzin. Wówczas rodzice często podejmują decyzję o samodzielnym powrocie dziecka do domu. To tak zwany sposób „z kluczem na szyi”.

Czy z kluczem na szyi to dobry pomysł?

Czy jest to dobry pomysł? Oczywiście, czasami wydaje się jedynym możliwym. Pamiętajmy jednak, że warunkiem do jego bezpiecznego uskutecznienia musi być przede wszystkim gotowość dziecka. Duże znaczenie ma tutaj fakt, czy dziecko zna zasady bezpiecznego przemieszczania się, komunikowania się z obcymi, dbania o swoje rzeczy. Ogólnie rzecz ujmując rodzice powinni zadać sobie pytanie, czy ich dziecko jest na tyle odpowiedzialne, że samodzielny powrót do domu nie będzie przekraczał jego możliwości. Czy nie będzie wiązał się z lękiem, nadmierną czujnością lub odwrotnie ze zbytnim roztargnieniem i nieuważnością? Obciążenie dziecka nieadekwatnymi do jego rozwoju wymaganiami jest w każdym przypadku niezdrowe dla jego rozwoju. Jeśli jednak nasza pociecha jest gotowa do tego, aby „z kluczem na szyi” wracać samodzielnie do domu, zadbajmy o wszelkie kwestie organizacyjne.

Zadbajmy o bezpieczeństwo

Ułatwimy dziecku w ten sposób realizację zadania i zadbamy o bezpieczeństwo. Istotne jest, aby zorganizować właściwie kwestię domowego klucza. Jego zgubienie bowiem bardzo często przydarza się dzieciom. W tym celu dobrze jest ustalić jedno miejsce, w którym klucz  będzie przez dziecko przechowywany. Może to być wewnętrzna kieszeń lub szlufka w plecaku. Do klucza warto również przyczepić kolorowy brelok, smycz lub niewielki lokalizator GPS. Ciekawym rozwiązaniem są nowoczesne systemy, ograniczające ilość kluczy lub całkowicie je eliminujące. Inteligentne domy na przykład umożliwiają rodzicielską kontrolę nad otwieraniem i zamykaniem drzwi z dowolnego miejsca za pomocą smartfona czy tabletu. Są to zdecydowanie komfortowe rozwiązania, niemniej dość kosztowne. Co jednak, jeśli mimo wszystko nasza pociecha zgubi klucz? Właściwie najrozsądniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem wydaje się zmiana zamka na nowy. A co jeśli po wymianie klucz znów się zgubi? I kolejny raz? I kolejny? Bywa i tak 🙂 .

Koszty

Dziecko potrzebuje czasu na nauczenie się uważności i odpowiedzialności. Nie trudno mu się dziwić, bowiem są to umiejętności, które wymagają doświadczenia. Do tego czasu możemy przygotować się na koszty związane z wymianą zamka. Warto zerknąć do umowy ubezpieczenia naszego domu. Jeśli wybraliśmy polisę z określoną opcją, to możemy liczyć na partycypację Ubezpieczyciela w kosztach związanych z interwencją ślusarza w celu otwarcia drzwi i wymiany zamka.

 

NASTĘPNY

wyłudzenie na wnuczka

Wyłudzenie w dobie epidemii koronawirusa

Epidemia i związana z nią kwarantanna społeczna jest czasem trudnym dla nas wszystkich. Szczególnie jednak osoby starsze, nasi rodzice, czy dziadkowie narażeni są na jej niebezpieczne konsekwencje. Z jednej strony koronawirus stanowi zagrożenie dla ich zdrowia, zwłaszcza jeśli chorują na choroby przewlekłe. Z drugiej strony izolacja społeczna oraz dynamicznie zmieniające się obostrzenia mogą stać się przyczyną wyłudzeń i oszustw, jakimi padają osoby starsze.

Dlaczego wyłudzenie działa?

W 2019 roku przestępcy, wykorzystując wyłudzenie pieniędzy, pozbawili swoje ofiary łącznie 72,6 milionów złotych. Znane są przypadki wyłudzenia od starszych osób jednorazowo kwot nawet do 500 tysięcy złotych. Zastanawiacie się Państwo zapewne, jak możliwe jest podjęcie decyzji o oddaniu oszczędności życia osobie, z którą kontaktujecie się wyłącznie telefonicznie. Gdzie istnieje granica zaufania do osoby podającej się za urzędnika? Co ciekawe osoby starsze deklarują przeważnie, że mają świadomość różnych metod wyłudzenia. Niemniej, kiedy same padają jej ofiarą, łatwo poddają się manipulacji, odsuwając od siebie racjonalność. Dlaczego? Kultura, w jakiej funkcjonujemy niestety sprzyja społecznemu wykluczeniu osób starszych. Dzieje się tak zarówno na poziomie makro w przestrzeni społeczno-gospodarczej, jak i na poziomie mikro, w relacjach rodzinnych. Otóż z czasem dziadkowie tracą uwagę, jaką cieszyli się wcześniej w rodzinie. Jest to zapewne konsekwencją realizacji planów zawodowych przez ich dzieci, dorastania wnucząt, czy  przeprowadzek do innych miast. Osoby starsze z czasem stają się również mniej mobilne, częściej chorują, co sprzyja wycofaniu z pędzącego, pełnego nowinek świata. Choć coraz trudniej im angażować się w dynamiczne otoczenie, to jednak potrzeba przynależności wciąż jest w nich silna. Innymi słowy, osoby starsze wciąż chcą czuć się potrzebne i pomocne.

Manipulacja potrzebami

Wygląda na to, że przestępcy doskonale zdają sobie sprawę z tego faktu. Wiedzą, że aby działać skutecznie, należy odwołać się do tego, czego ich ofiara potrzebuje. Stąd manipulacja osobami starszymi opiera się na pilnej potrzebie, w jakiej znalazła się ich bliska osoba lub szerszej sprawie, w której niezbędna jest ich pomoc. Dodatkowo przestępcy odwołują się do emocji, głownie lęku o zdrowie czy życie najbliższych. Często wyłudzenie ma również miejsce w okresie przedświątecznym, czasie szczególnie emocjonalnym. Przeplatanie się tych okoliczności oddziałuje silnie na osoby starsze, które w obliczu bycia jedyną osobą, która może pomóc, tracą racjonalny osąd rzeczywistości.

Jakie rodzaje manipulacji?

Przeważnie przestępcy dzwoniąc do wybranych ofiar, stosują tzw. metodę „na wnuczka”. Wyłudzają wówczas pieniądze, potrzebne na fikcyjne zadłużenie, które należy szybko spłacić, okup, wypadek, operację czy intratną inwestycję. W każdym z tych przypadków ważną rolę odgrywa czas. Pieniądze bowiem muszą otrzymać, jak najszybciej – od tego zależy ich życie. Często również wyłudzenie przestępca dokonuje podszywając się pod policjanta, agenta CBŚ czy urzędnika. Wówczas osoby starsze zostają wmanipulowane w pomoc w ujęciu fikcyjnego przestępcy. Od ich pieniędzy zależy bowiem powodzenie całej operacji.

Oszustwo i kradzież

Zdarza się także, że przestępcy podszywając się za fachowców, pracowników instytucji lub administracji budynku, wpuszczeni do mieszkań, okradają starsze osoby z ich oszczędności. Takie zdarzenie miało miejsce w Wielkopolsce. Dwie kobiety wykorzystując aktualną sytuację związaną z epidemią koronawirusa, podały się za pracownice Sanepidu i okradły dwie starsze Poznanianki. Tym razem oszustki także odwołały się do emocji wykorzystywanych osób, bazując na zaufaniu do instytucji oraz ich lęku wynikającym z zarażenia wirusem.

W jaki sposób uchronić starsze osoby przed wyłudzeniami?

Zdecydowanie najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem jest utrzymywanie stałego kontaktu ze starszymi rodzicami, czy dziadkami. Zaspokojenie potrzeby przynależności, okazanie zainteresowania, wspierające rozmowy najlepiej chronią naszych bliskich. Warto również uświadomić starsze osoby w zakresie wyłudzenia i charakterystycznego zachowania przestępców. Niemniej jednak, jak wiadomo w sytuacji przestępczej manipulacji, taka wiedza może zostać niestety przysłonięta przez silne emocje. Istnieje również rozwiązanie ubezpieczeniowe, chroniące osoby starsze przed wyłudzeniami. Taki rodzaj ubezpieczenia jest dostępny w ramach ubezpieczenia ruchomości domowych od kradzieży z włamaniem i rabunku (w wariancie all risk). Ochrona obejmuje wówczas naszych bliskich, którzy ukończyli 65 rok życia i padli ofiarą wyłudzenia gotówki. Ważne jednak, aby oszukana osoba miała dowód dokonania przestępstwa w postaci potwierdzenia wypłaty gotówki z banku.  Znaczenie ma tutaj także suma ubezpieczenia, a więc kwota, do jakiej odszkodowanie zostanie wypłacone. Aby wiedzieć na jaką sumę rozszerzamy ubezpieczenie, należy sprawdzić w Ogólnych Warunkach Umowy lub zapytać agenta przed zawarciem ubezpieczenia. Możecie Państwo również takie informacje uzyskać u naszych specjalistów ds. ubezpieczeń.  

 

NASTĘPNY

koronawirus

Koronawirus a ubezpieczenie

Koronawirus od miesięcy nie odpuszcza, rozprzestrzeniając się w dużym tempie pandemicznym. Mimo iż w Polsce oficjalnie od 13 marca funkcjonuje wyjątkowy stan zagrożenia epidemicznego wraz ze swoimi restrykcjami, liczba zarażonych koronawirusem stale rośnie. Prognozuje się, że epidemia w Polsce osiągnie swój szczyt na przełomie marca i kwietnia, a następnie zacznie stopniowo wyhamowywać. Być może, według prognoz, koniec zagrożenia epidemicznego pojawi się po 15 kwietnia. Niemniej dla możliwe szybkiego opanowania epidemii niezwykle istotne jest prawidłowe funkcjonowanie określonych czynników, mających na nią bezpośredni wpływ. Chodzi tu o decyzje rządu, kwestie restrykcyjnego przestrzegania kwarantanny ( indywidualnej i społecznej ), stan i organizację opieki zdrowotnej, czy nastawienie społeczne. Nie bez znaczenia dla rozprzestrzeniania się wirusa są także czynniki pogodowe i.

Różne rozwiązania ubezpieczeniowe

Ile osób ostatecznie zachoruje na chorobę wywołaną poprzez koronawirus? Mimo iż trudno oszacować konkretną liczbę, to można zakładać, że wielu Polaków w najbliższym czasie będzie musiało zmierzyć się z nieznanym patogenem wirusowym. Jak pokazują doświadczenia ostatnich dni, część zarażonych przejdzie chorobę łagodnie, część bezobjawowo ale istnieje również duża liczba osób, dla których wirus stanowi realne zagrożenie. Jak wobec tego wygląda kwestia ubezpieczenia? Czy wykupione polisy zapewniają ochronę w przypadku zarażenia koronawirusem? Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych specyficznych ustaleń ubezpieczyciela. Żeby uzyskać pewność, powinniśmy zerknąć przede wszystkim do tzw. OWU, czyli ogólnych warunków ubezpieczenia, dołączonych do polisy. Można również zadać pytanie swojemu agentowi lub skontaktować się z infolinią ubezpieczyciela i uzyskać bezpośrednią informację.

Ubezpieczenie na życie a koronawirus

Standardowo w ubezpieczeniu na życie ( na przykład tzw. „grupówkach” w zakładzie pracy ) w przypadku śmierci, będącej skutkiem zarażenia koronawirusem, nie ma przeszkód do wypłaty odszkodowania. Epidemia czy pandemia nie są traktowane w tym przypadku, jako wyłączenie odpowiedzialności u większości ubezpieczycieli na rynku polskim.

Ubezpieczenie na wypadek choroby

Inaczej rzecz ma się w przypadku ochrony ubezpieczeniowej na wypadek choroby czy pobytu w szpitalu. Ubezpieczyciele do tej kwestii podchodzą zgodnie z własnymi zapisami. Oznacza to, że pewne produkty ubezpieczeniowe zawierają wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela w przypadku zachorowań lub pobytu w szpitalu na skutek epidemii. Inne natomiast oferują świadczenia za pobyt w szpitalu, pokrycie kosztów leków czy pomoc medyczną także, jeśli ich przyczyną jest zarażenie koronawirusem. Wszystko zależy od warunków ubezpieczenia, jakie wybraliśmy. Jeśli chodzi o ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania, ubezpieczyciel nie pokryje kosztów, związanych z zachorowaniem na SARS-COV-2. To dlatego, ponieważ w katalogu chorób, wskazanych w warunkach ubezpieczenia nie występuje choroba, jaką wywołuje koronawirus. Jest ona bowiem nowym rodzajem choroby. Sytuacja jednak jest dynamiczna i ubezpieczyciele na bieżąco dostosowują warunki swoich ofert. Dlatego w tej kwestii rekomendujemy kontakt z ubezpieczycielem.

Kwarantanna

Na polskim rynku ubezpieczeń nie są dostępne oferty ubezpieczeniowe, które zapewniają wypłatę świadczenia na okoliczność kwarantanny, wywołanej epidemią koronawirusa.

Ubezpieczenia online

Jeśli w specyficznej sytuacji kwarantanny społecznej potrzebujesz ochrony ubezpieczeniowej, masz możliwość wyboru i zakupu ubezpieczenia online. Skorzystaj z tej formy. Ubezpieczyciele intensywnie pracują nad uproszczeniem procedur i stworzeniem możliwości zakupu bez konieczności wychodzenia z domu. Polisę ubezpieczeniową otrzymasz mailem, także w przypadku ubezpieczenia na życie lub jego kontynuacji. Z nami również możesz skontaktować się online lub telefonicznie. Chętnie doradzimy, wesprzemy w wyborze i odpowiemy na pytania natury ubezpieczeniowej.

i Według prognoz http://www.exmetrix.com

 

NASTĘPNY

koronawirus

Koronawirus – czy ubezpieczenie turystyczne obejmuje skutki zarażenia?

Codziennie napływają do nas coraz to nowsze informacje ze świata, dotyczące epidemii koronawirusa. Choć w Polsce nie odnotowano dotąd potwierdzonego przypadku zakażenia, to istnieje jednak realne niebezpieczeństwo, ze wkrótce przekroczy także granice naszego kraju.

Jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą koronawirus?

Chiński wirus o nazwie SARS-Cov-2 wywołuje chorobę, objawiającą się gorączką powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszlem, dusznościami oraz grypopodobnymi bólami mięśni i ogólnym słabym samopoczuciem. Choroba ta prowadzi do wirusowego zapalenia płuc. Jak potwierdzają statystyki jest ona szczególnie groźna dla osób starszych, z obniżoną odpornością, borykających się z inną chorobą. U najmłodszych natomiast może przebiegać bezobjawowo. Jak dotąd nie potwierdzono przypadku śmiertelnego zachorowania wśród dzieci.

Jak można się zarazić?

Koronawirus rozprzestrzenia się droga kropelkową. Wirus trafia do naszych śluzówek poprzez kontakt z zakażoną osobą lub przedmiotem, na którym się znajduje.

Gdzie istnieje ryzyko zarażenia się wirusem?

Informacja o epidemii wirusa obiegła świat w grudniu 2019 roku. Wówczas chińskie władze podjęły decyzję o zamknięciu miasta Wuhan, ogniska rozprzestrzenienia się epidemii. W niedługim czasie wirus przedostał się jednak poza granice Azji. Obecnie koronawirus zdiagnozowano już w 68 krajach. Eksperci przewidują, że ostatecznie wirusem zarazi się od 60 do 70 % populacji. Jak czytamy na stronie ministerstwa, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. Podróż do wymienionych państw jest szczególnie niebezpieczna ze względu na ryzyko epidemiologiczne. Amerykański Uniwersytet Johna Hopkinsa opracował i udostępnił interaktywną mapę rozprzestrzeniania się koronawirusa, która może być szczególnie przydatna przy podejmowaniu decyzji o podróży zagranicznej.

Epidemia a ubezpieczenie turystyczne.

Dla części z podróżujących nie ma możliwości rezygnacji z podróży, na przykład ze względów zawodowych. Inni być może planują wyjazd urlopowy w miejsca, w których do tej pory nie odnotowano przypadku zarażenia niebezpiecznym wirusem. Bez względu jednak na motywację warto zorientować się, jaką ochronę zapewni nam wykupiona polisa turystyczna. Ubezpieczenie turystyczne chroni ubezpieczonego przede wszystkim przed finansowymi skutkami zachorowań lub wypadku, jakie przydarzą się podczas wyjazdu. Istnieją jednak pewne konkretne sytuacje, w których zakład ubezpieczeń odmówi wypłaty odszkodowania. Należy do nich między innymi epidemia. Jeśli zatem udamy się w podróż do kraju, którego władze oficjalnie poinformowały o występowaniu na jego terenie epidemii na dzień zawarcia umowy ubezpieczenia, to ubezpieczyciel może odmówić przejęcia odpowiedzialności za skutki zarażenia epidemiologicznego.

Ubezpieczyciele uwzględniają koronawirus na różnych warunkach.

Ponieważ jednak umowy ubezpieczeniowe opierają się na indywidualnych dla każdego ubezpieczyciela warunkach, istnieją także propozycje ochrony na skutki epidemii. Analizując zatem szczegółowe zapisy poszczególnych propozycji znajdziemy również i takie, które zagwarantują nam ochronę nawet w przypadku zarażenia koronawirusem. Do takich propozycji należy np. oferta ubezpieczenia turystycznego :

  • AXA „Ubezpieczenie Kontynenty Multitravel”
  • Wiener Ubezpieczenie” W Podróży” i „Na wszelki wypadek”
  • Warta Travel

Pamiętajmy jednak, aby dokładnie zapoznać się z warunkami proponowanej ochrony. Istnieją rozwiązania, które nie wykluczają z odpowiedzialności epidemii ale na przykład nie obejmą ochroną ubezpieczeniową podróżujących do Chin. Inny ubezpieczyciel zastrzega, że obejmie ubezpieczeniem wyłącznie osoby, które znajdują się na terenie kraju, w którym ogłoszono epidemię nie wcześniej jednak niż w dniu ich wyjazdu.

Warto zapytać

Tak więc warto szczegółowo zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Umowy ubezpieczenia turystycznego, jakim jesteśmy zainteresowani. Przed podjęciem decyzji można także skonsultować się z naszym specjalistą i upewnić się, czy wybieramy produkt dobrze dostosowanych do naszych oczekiwań.

 

NASTĘPNY

kontynuacja grupowego ubezpieczenia na życie

Kontynuacja grupowego ubezpieczenia na życie

Co to jest pracownicze ubezpieczenie na życie?

W większości zakładów pracy otrzymujemy możliwość przystąpienia do grupowego ubezpieczenia na życie. Przystąpienie do takiej formy ochrony ubezpieczeniowej jest dobrowolne i realnie korzystne. Warunki grupowego ubezpieczenia na życie opierają się bowiem na zasadach, wynegocjowanych przez pracodawcę z towarzystwem ubezpieczeniowym. Dla wszystkich przystępujących ustala się natomiast jeden wspólny zakres ochrony ubezpieczeniowej.

Do kiedy możemy korzystać z grupowego ubezpieczenia na życie?

Pracownicze ubezpieczenie na życie skierowane jest dla osób zatrudnionych w danej firmie. Jeśli zakończymy stosunek pracy u danego pracodawcy, to automatycznie zostaniemy wyrejestrowani z ubezpieczenia. Bardzo ważne jest ustalenie wówczas, kiedy dokładnie ustanie odpowiedzialność na naszej polisie. W tej kwestii warto dopytać w firmie osoby odpowiedzialnej za ubezpieczenia ( np. kadrowa, właściciel ). Może to bowiem nastąpić z ostatnim dniem naszego zatrudnienia lub zostać przedłużone o miesiąc. Przykład:

Zatrudnienie wygasa w dniu 31.12.2020
Koniec odpowiedzialności na naszej polisie: 31.01.2020

Dokładny termin wygaśnięcia polisy będzie miał duże znaczenie w przypadku kiedy będziemy chcieli kontynuować ubezpieczenie.

Na czym polega kontynuacja grupowego ubezpieczenia na życie?

Kontynuować grupowe ubezpieczenie na życie możemy poprzez zawarcie na nowych warunkach ubezpieczenia indywidualnego w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym byliśmy ubezpieczeni do tej pory. Ciągłość grupowego ubezpieczenia zapewnimy sobie również poprzez zawarcie ubezpieczenia w ramach grupy otwartej w innym towarzystwie. W obu przypadkach ubezpieczyciele uwzględnią naszą dotychczasową historię i co za tym idzie, nie nałożą na nasze ubezpieczenie karencji. Karencja oznacza bowiem okres, w którym towarzystwo nie bierze odpowiedzialności za poszczególne zdarzenia. Może ona jednak być zastosowana tylko w przypadku pojawienia na nowej polisie wyższych sum ubezpieczenia (przykład 1) lub szerszego zakresu świadczeń w porównaniu do polisy zawartej w zakładzie pracy (przykład 2).

Przykład 1 grupowe ubezpieczenie na życie:

  • wypłata za dzień pobytu w szpitalu z tytułu choroby ( 50 zł / dzień)
    Kontynuacja pracowniczego ubezpieczenia na życie:
  • wypłata za dzień pobytu w szpitalu z tytułu choroby (ale z wyższą sumą ubezpieczenia 70 zł/dzień)

W takiej sytuacji, w nowo zawartej polisie obowiązuje wyższa suma ubezpieczenia na świadczenie związane z pobytem w szpitalu. W związku z powyższym na nowej polisie pojawi się karencja na różnice sumy ubezpieczenia. Oznacza to, że w okresie nałożonej karencji będzie nas obowiązywała kwota świadczenia z pracowniczej polisy 50 zł za dzień pobytu w szpitalu. Dopiero po wyznaczonym okresie ( np. 30 dni) w naszej polisie zacznie obowiązywać wyższa suma ubezpieczenia.

Przykład 2 grupowe ubezpieczenie na życie:

  • brak wypłat za operacje chirurgiczne
    Kontynuacja pracowniczego ubezpieczenia na życie:
  • wypłaty za operacje chirurgiczne ( suma ubezpieczenia 5000 zł)
    W takiej sytuacji w nowo zawartej polisie obowiązuje szerszy zakres

Ubezpieczenia ( wypłaty za operacje chirurgiczne). W związku z powyższym na polisie pojawi się karencja na dodatkowe świadczenia. Oznacza to, że w okresie nałożonej karencji towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie brało odpowiedzialności za zdarzenia związane z tym świadczeniem.

Ważna jest ciągłość ubezpieczenia na życie

W przypadku zawierania kontynuacji ubezpieczenia bardzo ważne jest zachowanie ciągłości ubezpieczenia tzn. dopilnowanie, aby między naszym zakończonym pracowniczym ubezpieczeniem o nowo zawartym ubezpieczeniem kontynuowanym nie było ani jednego dnia przerwy w okresie ochrony.

Jakie korzyści daje kontynuacja grupowego ubezpieczenia na życie?

  • brak karencji na świadczenia do tej pory objęte ochroną,
  • brak ankiet medycznych,
  • ciągłość ubezpieczenia,
  • w przypadku pogorszenia stanu zdrowia brak odmowy przystąpienia do ubezpieczenia.
 

NASTĘPNY