ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie podróży, ubezpieczenie podróżne, ubezpieczenie na wakacje, ubezpieczenie wakacyjne, ubezpieczenie na podróż, polisa turystyczna

Choć wykupienie właściwego ubezpieczenia podróżnego daje nam większe poczucie bezpieczeństwa, to jednak nie zwalnia nas z całkowitej beztroski. Podejmując ryzykowne decyzje podczas wyjazdu, musimy liczyć się z ich negatywnymi skutkami. Jednym z nich jest odmowa wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. Dlaczego tak się dzieje? Umowy ubezpieczeniowe konstruowane są tak, aby zapobiec sytuacjom wyłudzeń oraz przejęciu odpowiedzialności przez ubezpieczyciela za zachowania skrajnie nierozsądne czy naiwne. Podróżujący powinien zatem, przed zakupem polisy turystycznej, zapoznać się z zapisami Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Znajdzie tam informacje na temat wyłączeń, czyli sytuacji, w których towarzystwo odmówi wypłaty odszkodowania. W przypadku niejasności zapisów umowy ubezpieczeniowej można skorzystać z pomocy naszych ekspertów. Oto przykłady zdarzeń, których skutki nie stanowią podstawy do wypłaty odszkodowania:

O jeden kieliszek za dużo…

Pan Sławek opalając się na leżaku, popijał wyśmienite włoskie wino. Po godzinie słonecznej kąpieli postanowił odpocząć. Nieszczęśliwie jednak wracając do pokoju hotelowego przewrócił się. Skutki upadku były fatalne. Pan Sławek złamał kość uda. Wezwano karetkę, która zabrała go do szpitala. Na miejscu przeprowadzono rutynowe badania i wykonano operację. Ponieważ we Włoszech stosuje się zasadę tzw. współpłacenia, wystawiono Panu Sławkowi rachunek za karetkę i leczenie szpitalne. Pan Sławek przed urlopem wykupił dobrą polisę ubezpieczeniową, więc skontaktował się ze swoim ubezpieczycielem w sprawie zwrotu kosztów. Co się okazało? Zakład ubezpieczeń odmówił wypłaty odszkodowania, ponieważ w dokumentacji szpitalnej znalazła się informacja o tym, że pacjent trafił do szpitala po spożyciu alkoholu. Miejmy świadomość, że w każdym przypadku ilość spożytego alkoholu ma decydujące znaczenie dla ubezpieczyciela, który szczegółowo analizuje wszelkie okoliczności nieszczęśliwego zdarzenia.

Dzika plaża…

Pani Monika spędzała wakacje w Chorwacji. Podczas zwiedzania odkryła piękną dziką piaszczystą zatokę i postanowiła popływać. Wchodząc do morza nieszczęśliwie nadepnęła na niebezpieczną rybę Ostrosza drakona. Ukłucie kolcem jadowym spowodowało paraliż i silną reakcję alergiczną organizmu. Towarzysze Pani Moniki wezwali karetkę, która zabrała chorą do szpitala. Na miejscu podano Pani Monice lekarstwa i pozostawiono na jeden dzień w szpitalu na obserwację. Ponieważ w Chorwacji obowiązuje współudział pacjenta w kosztach leczenia, wystawiono Pani Monice rachunek za hospitalizację oraz lekarstwa. Pani Monika posiadała ubezpieczenie turystyczne ale ubezpieczyciel odmówił zwrotu kosztów za leczenie. Dlaczego? Dzika plaża, jaką odkryła Pani Monika była plażą oznakowaną zakazem wstępu i kąpieli. Turystka kąpiąc się w zatoce złamała prawo. Szkoda powstała w wyniku działania niezgodnego z prawem kraju, jaki się odwiedza to kolejne uniwersalne wyłączenie umowy ubezpieczenia.

Zły stan zdrowia…

Pan Roman chorujący przewlekle na nadciśnienie, wyjechał na urlop do Egiptu. Podczas zwiedzania Białej Pustyni, w wyjątkowo upalny dzień, stan jego zdrowia pogorszył się. Po powrocie do hotelu, skorzystał z usług prywatnej kliniki. Pan Roman posiadał ubezpieczenie podróżne obejmujące opcję rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej na „choroby przewlekłe”. Zwrócił się więc do ubezpieczyciela o zwrot wydanych pieniędzy. Niestety spotkał się z odmową. Z dokumentacji medycznej wynikało bowiem jasno, że stan zdrowia Pana Romana przed podróżą pogarszał się i wszelkie wyjazdy zagraniczne były przez jego lekarza przeciwwskazane.

Pamiętajmy!

Pamiętajmy, zawierając umowę ubezpieczenia, należy koniecznie zapoznać się z jej warunkami. Jeśli cierpimy na chorobę przewlekłą (np. astmę czy nadciśnienie) lub jeśli podczas wypoczynku będziemy aktywnie uprawiać sport, stosujmy się zawsze do wskazań. Na wycieczkach unikajmy niekonwencjonalnych metod leczenia, udziału w lokalnych zamieszkach, eksploracji miejsc zakazanych do zwiedzania. Nigdy nie pozostawiajmy bagażu bez opieki, zwłaszcza wypożyczonego sprzętu, bowiem ten nie podlega ochronie ubezpieczeniowej.

 

NASTĘPNY

Kategoria
Ubezpieczenie podróży
Tagi
, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *