ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie podróży, ubezpieczenie podróżne, ubezpieczenie na wakacje, ubezpieczenie wakacyjne, ubezpieczenie na podróż, polisa turystyczna

Właściwa ochrona ubezpieczeniowa pracownika, przebywającego na delegacji w innym kraju powinna być jednym z niezbędnych elementów wyjazdu delegacyjnego. Koszty, jakie generują nieszczęśliwe wypadki za granicą mogą bowiem poważnie zaszkodzić portfelowi ne tylko pracodawcy ale również pracownika.

Nie zawsze wypadek przy pracy

Przedsiębiorca wysyłając pracownika w podróż służbową za granicę nie ma obowiązku wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Jest natomiast zobowiązany ustawowo do zwrotu kosztów leczenia w przypadku choroby lub nieszczęśliwego wypadku. Koszty niektórych zdarzeń poniesie jednak pracownik sam. Wyobraźmy sobie sytuację, w której delegowany wracając z kolacji z dala od swojej kwatery, złamie nogę, to całkowity koszt leczenia spoczywa na nim. Pracodawca nie ponosi bowiem odpowiedzialności za zdarzenia, niepozostające w związku z zadaniami służbowymi.

EKUZ nie wystarcza

W pozostałych przypadkach po stronie firmy leżą koszty leczenia oraz koszty transportu zwłok pracownika do kraju. Są to kwoty niebagatelnie wysokie, zwłaszcza w krajach poza Europą. Jeśli pracownik podróżuje służbowo po krajach członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, może posłużyć się kartą EKUZ. To unijne rozwiązanie nie gwarantuje jednak zwrotu pełnych kosztów leczenia, transportu medycznego do kraju oraz transportu zwłok. W przypadku leczenia pracownik posiadający kartę EKUZ będzie traktowany tak samo, jak obywatel kraju, w którym aktualnie przebywa. Ponieważ większość państw europejskich stosuje współpłacenie, czyli udział pacjenta w kosztach leczenia, również pracodawca delegowanego pracownika poniesie te dodatkowe koszty. Co istotne pracownik może wykorzystać EKUZ pod warunkiem, że termin delegacji nie przekracza 24 miesiące i że nie jest to praca na zastępstwo. Jeśli natomiast pracownik nie przebywa w delegacji lecz został oddelegowany przez pracodawcę do pracy na terenie innego państwa, wtedy sama karta EKUZ nie wystarczy. Przed wyjazdem wraz z wnioskiem o kartę EKUZ należy złożyć do NFZ wydany przez ZUS dokument A1. Pracodawca powinien również wiedzieć, że nie wszystkie państwa Unii honorują EKUZ.

Najrozsądniej z ubezpieczeniem

Aby uniknąć komplikacji i niespodziewanych kosztów wynikających z konieczności podróży służbowej, racjonalne wydaje się wykupienie polisy ubezpieczeniowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracodawca zabezpiecza firmę przed ewentualnymi niebagatelnymi kosztami a pracownikowi zapewnia większe wsparcie na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia, choroby czy utraty bagażu. Koszt ochrony ubezpieczeniowej jest w zasadzie niewielki a jej zakres można elastycznie rozszerzać w zależności od potrzeb. Polisę dla pracownika umysłowego można zakupić online w dowolnym czasie, bez dodatkowych warunków. Cały proces zajmuje kilka minut. Jeśli pracodawca chce wykupić ubezpieczenie dla pracownika fizycznego, prosimy o kontakt z naszymi ekspertami. Ponieważ praca fizyczna obostrzona jest dodatkowymi warunkami, wypracujemy dla Państwa indywidualną ofertę w najlepszej cenie. Przedsiębiorstwa, które często wysyłają swoich pracowników za granicę mogą skorzystać z propozycji rocznej umowy ubezpieczenia. Pozwala ona na większą oszczędność czasu i zmniejszenie kosztów.

 

NASTĘPNY

Kategoria
Ubezpieczenie podróży
Tagi
, , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *