ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie podróży, ubezpieczenie podróżne, ubezpieczenie na wakacje, ubezpieczenie wakacyjne, ubezpieczenie na podróż, polisa turystyczna

Pakowanie walizek na podróż nie należy do łatwych zadań, zwłaszcza gdy trzeba spakować kilkuosobową rodzinę. Żeby właściwie sprostać temu zadaniu, powinniśmy zadbać o dwa najważniejsze punkty. Po pierwsze konieczne jest spakowanie wszelkich niezbędnych przedmiotów, których brak byłby wyjątkowo uciążliwy. Po drugie bagaż powinien być spakowany tak, aby miał racjonalny rozmiar, a więc mieścił się w ramach określonych przez przewoźników i nie sprawiał swoimi gabarytami kłopotu podczas przenoszenia. Rzecz niby nieskomplikowana a jednak dość kłopotliwa.

Praca z bagażem nie kończy się na jego poprawnym spakowaniu. Pozostaje jeszcze być czujnym, aby podczas podróży nasz ekwipunek nie uszkodził się, nie zagubił i nie został skradziony. Oto kilka rad, jak właściwie zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami:

  • Nowe technologie.

    Możemy zaopatrzyć się w inteligentną walizkę, wyposażoną w sterowany smartfonem zamek z funkcją samoczynnego zabezpieczenia i moduł GPS lub śledzące naklejki z czipami.

  • Znaki szczególne.

    Jeśli bagaż ma charakterystyczny wzór, nietypowy kolor zawsze łatwiej jest go wypatrzeć w tłumie lub opisać na wypadek zagubienia czy kradzieży.

  • Zdjęcie.

    Sfotografowanie walizki oraz jej zawartości zdecydowanie ułatwia identyfikację i poszukiwania.

  • Dokładność.

    Aby zapobiec zagubieniu bagażu na lotnisku, dokładnie przygotuj walizki – pozdejmuj naklejki z poprzednich podróży, które mogłyby wprowadzić w błąd; skontroluj czy kod wydruku z boardingiem jest taki sam, jak na bilecie; zabezpiecz wystające części bagażu, aby nie zaczepiły się na taśmie transportującej.

  • Zostaw namiary.

    Dobrze dołączyć do bagażu karteczkę z numerem telefonu. Jeśli zgubisz bagaż, zwiększasz szanse na to, aby do Ciebie wrócił.

  • Ubezpiecz.

    Warto zabezpieczyć bagaż odpowiednią polisą, zwłaszcza jeśli przewozimy drogi sprzęt elektroniczny czy sportowy, na wypadek kradzieży, zniszczenia i zagubienia. Tutaj duże znaczenie ma właściwie dobrana polisa, bowiem towarzystwa ubezpieczeniowe różnie interpretują definicje zdarzeń i samego bagażu. Może okazać się, że wyszarpnięcie przez złodzieja torby podróżnej z naszej ręki nie będzie objęte ochroną, bowiem w warunkach ubezpieczenia nie znajdzie się opcja rabunku. Może okazać się również, że nasz bagaż jest ubezpieczony ale ochrona nie obejmuje już aparatu fotograficznego, kamery, telefonu lub sprzętu sportowego. Dlatego ważne jest, abyśmy zapoznali się szczegółowo z ogólnymi warunkami ubezpieczenia lub skorzystali z pomocy naszych ekspertów, którzy dostosują ubezpieczenie dokładnie do potrzeb podróżującego.

  • Alternatywny bagaż.

    Rozsądne wydaje się przygotowanie alternatywnego rozwiązania na wypadek zaginięcia czy kradzieży bagażu. Spakowanie do torby podręcznej zapasowej bielizny, kosmetyków w wersji mini, lekarstw, ciepłej bluzy i małego ręcznika nie powinno zająć dużo miejsca a w przypadku, gdy stracimy bagaż, ten zestaw okaże się zbawienny.

A co jeśli jednak stracimy bagaż?

Jeśli mimo staranności i uważności, nasz ekwipunek przepadnie powinniśmy wiedzieć jak poradzić sobie z zaistniałą sytuacją.

Bez ubezpieczenia

Kradzież koniecznie zgłaszajmy na policję. Celowe lub przypadkowe zniszczenie możemy zgłosić na policję lub wyegzekwować od sprawcy pisemne zobowiązanie do zwrotu kosztów. Nie zaszkodzi również wesprzeć się pisemnymi zeznaniami świadków zdarzenia. Miejmy jednak świadomość, że egzekucja odszkodowania od osoby fizycznej w praktyce bywa skomplikowana i czasochłonna, zwłaszcza jeśli szkoda wyrządzona została przez obcokrajowca.

Odpowiedzialność przewoźnika

Jeśli bagaż zaginął u przewoźnika, zgłośmy to jak najprędzej, zachowując wszelkie dowody – bilety, kwity nadania, protokoły. Niektóre linie lotnicze oferują pieniądze na zakup niezbędnych rzeczy lub dostarczają gotowe pakiety. W przypadku gdy bagaż nie odnajdzie się lub przewoźnik zwróci nam bagaż uszkodzony lub otrzymamy swój bagaż z opóźnieniem, mamy prawo dochodzić zwrotu kosztów. W praktyce jednak podróżujący często nie egzekwują swoich praw, ponieważ nie są ich świadomi, co skrzętnie wykorzystują przewoźnicy. Nagminnie spotykamy się z różnymi zastępczymi formami rekompensaty lub brakiem jasnej informacji na temat procedury dochodzenia swoich praw.

Odpowiedzialność biura podróży

Jeśli korzystamy z usług biura podróży powinniśmy wiedzieć, że organizator wycieczki jest odpowiedzialny za nasz bagaż. Górna granica odszkodowania jest jednak stosunkowo niewielka i istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie pokryje kosztów utraconych rzeczy. Zwracajmy także uwagę na zawarte w umowie wykluczenia odpowiedzialności biura. Często zdarza się, że organizatorzy wycieczki stosują tzw. klauzule niedozwolone. Jeśli zatem w umowie z biurem podróży znajdziemy klauzulę wykluczającą odpowiedzialność organizatora wycieczki za bagaż klienta, to jest to praktyka niezgodna z prawem.

Z ubezpieczeniem

W najkorzystniejszej sytuacji jest turysta, który wykupił ubezpieczenie podróżne z opcją ubezpieczenia bagażu. Ubezpieczenie gwarantuje wypłatę świadczenia, bez skomplikowanych procedur czy długich terminów oczekiwania na jego zwrot. Jednak także w przypadku polisy turystycznej istnieją warunki, jakich musimy przestrzegać. Przede wszystkim zorientujmy się, czy wykupiona ochrona jest dla nas wystarczająca i czy mamy pełną wiedzę na temat definicji zdarzeń, na które chcemy się ubezpieczyć. Pamiętajmy, żeby proces zwrotu kosztów był sprawny, stosujmy się do zaleceń umowy ubezpieczeniowej. Gromadźmy dowody i zeznania świadków, a w przypadku kradzieży i rabunku egzekwujmy od miejscowej policji szczegółową notatkę potwierdzającą zdarzenie.

 

NASTĘPNY

Kategoria
Ubezpieczenie podróży
Tagi
, , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *