z kluczem na szyi

Z kluczem na szyi

Wrzesień jest miesiącem, w którym dominującym tematem bywa kwestia organizacji życia domowego, związana z początkiem roku szkolnego. W tym roku wybrzmiewa ona szczególnie ze względu na epidemię koronawirusa. Mimo, że szkoły na początku września przygotowane były na przyjęcie uczniów, to jednak nie oznacza to ostatecznego pożegnania edukacji online. W przypadku zarażenia koronawirusem ucznia, jego rodziny czy pracownika placówki, szkoła powinna bowiem wdrożyć na czas kwarantanny uczenie online.

Organizacja życia domowego

Dopóki jednak sytuacja ta nie będzie miała miejsca, uczniowie kontynuują tradycyjny model edukacji. W związku z tym pojawia się konieczność dostosowania codziennego planu ucznia do planów zawodowych rodziców czy opiekunów. Nie zawsze jest to kwestia prosta. Zwłaszcza jeśli rodzice są aktywni zawodowo poza miejscem zamieszkania. Dodatkowo dziadkowie z różnych przyczyn nie mogą angażować się w pomoc w opiece nad dzieckiem. Zdarza się również, że nie możliwości wynajęcia opiekunki. Wówczas organizacja codziennego życia wydaje się bardziej skomplikowana. Dobrym rozwiązaniem są oczywiście szkolne świetlice, czy wszelkie zajęcia pozalekcyjne, realizowane na terenie szkoły. Niemniej nie zawsze zapewniają one opiekę nad uczniem w wystarczającej liczbie godzin. Wówczas rodzice często podejmują decyzję o samodzielnym powrocie dziecka do domu. To tak zwany sposób „z kluczem na szyi”.

Czy z kluczem na szyi to dobry pomysł?

Czy jest to dobry pomysł? Oczywiście, czasami wydaje się jedynym możliwym. Pamiętajmy jednak, że warunkiem do jego bezpiecznego uskutecznienia musi być przede wszystkim gotowość dziecka. Duże znaczenie ma tutaj fakt, czy dziecko zna zasady bezpiecznego przemieszczania się, komunikowania się z obcymi, dbania o swoje rzeczy. Ogólnie rzecz ujmując rodzice powinni zadać sobie pytanie, czy ich dziecko jest na tyle odpowiedzialne, że samodzielny powrót do domu nie będzie przekraczał jego możliwości. Czy nie będzie wiązał się z lękiem, nadmierną czujnością lub odwrotnie ze zbytnim roztargnieniem i nieuważnością? Obciążenie dziecka nieadekwatnymi do jego rozwoju wymaganiami jest w każdym przypadku niezdrowe dla jego rozwoju. Jeśli jednak nasza pociecha jest gotowa do tego, aby „z kluczem na szyi” wracać samodzielnie do domu, zadbajmy o wszelkie kwestie organizacyjne.

Zadbajmy o bezpieczeństwo

Ułatwimy dziecku w ten sposób realizację zadania i zadbamy o bezpieczeństwo. Istotne jest, aby zorganizować właściwie kwestię domowego klucza. Jego zgubienie bowiem bardzo często przydarza się dzieciom. W tym celu dobrze jest ustalić jedno miejsce, w którym klucz  będzie przez dziecko przechowywany. Może to być wewnętrzna kieszeń lub szlufka w plecaku. Do klucza warto również przyczepić kolorowy brelok, smycz lub niewielki lokalizator GPS. Ciekawym rozwiązaniem są nowoczesne systemy, ograniczające ilość kluczy lub całkowicie je eliminujące. Inteligentne domy na przykład umożliwiają rodzicielską kontrolę nad otwieraniem i zamykaniem drzwi z dowolnego miejsca za pomocą smartfona czy tabletu. Są to zdecydowanie komfortowe rozwiązania, niemniej dość kosztowne. Co jednak, jeśli mimo wszystko nasza pociecha zgubi klucz? Właściwie najrozsądniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem wydaje się zmiana zamka na nowy. A co jeśli po wymianie klucz znów się zgubi? I kolejny raz? I kolejny? Bywa i tak 🙂 .

Koszty

Dziecko potrzebuje czasu na nauczenie się uważności i odpowiedzialności. Nie trudno mu się dziwić, bowiem są to umiejętności, które wymagają doświadczenia. Do tego czasu możemy przygotować się na koszty związane z wymianą zamka. Warto zerknąć do umowy ubezpieczenia naszego domu. Jeśli wybraliśmy polisę z określoną opcją, to możemy liczyć na partycypację Ubezpieczyciela w kosztach związanych z interwencją ślusarza w celu otwarcia drzwi i wymiany zamka.

 

NASTĘPNY

wyłudzenie na wnuczka

Wyłudzenie w dobie epidemii koronawirusa

Epidemia i związana z nią kwarantanna społeczna jest czasem trudnym dla nas wszystkich. Szczególnie jednak osoby starsze, nasi rodzice, czy dziadkowie narażeni są na jej niebezpieczne konsekwencje. Z jednej strony koronawirus stanowi zagrożenie dla ich zdrowia, zwłaszcza jeśli chorują na choroby przewlekłe. Z drugiej strony izolacja społeczna oraz dynamicznie zmieniające się obostrzenia mogą stać się przyczyną wyłudzeń i oszustw, jakimi padają osoby starsze.

Dlaczego wyłudzenie działa?

W 2019 roku przestępcy, wykorzystując wyłudzenie pieniędzy, pozbawili swoje ofiary łącznie 72,6 milionów złotych. Znane są przypadki wyłudzenia od starszych osób jednorazowo kwot nawet do 500 tysięcy złotych. Zastanawiacie się Państwo zapewne, jak możliwe jest podjęcie decyzji o oddaniu oszczędności życia osobie, z którą kontaktujecie się wyłącznie telefonicznie. Gdzie istnieje granica zaufania do osoby podającej się za urzędnika? Co ciekawe osoby starsze deklarują przeważnie, że mają świadomość różnych metod wyłudzenia. Niemniej, kiedy same padają jej ofiarą, łatwo poddają się manipulacji, odsuwając od siebie racjonalność. Dlaczego? Kultura, w jakiej funkcjonujemy niestety sprzyja społecznemu wykluczeniu osób starszych. Dzieje się tak zarówno na poziomie makro w przestrzeni społeczno-gospodarczej, jak i na poziomie mikro, w relacjach rodzinnych. Otóż z czasem dziadkowie tracą uwagę, jaką cieszyli się wcześniej w rodzinie. Jest to zapewne konsekwencją realizacji planów zawodowych przez ich dzieci, dorastania wnucząt, czy  przeprowadzek do innych miast. Osoby starsze z czasem stają się również mniej mobilne, częściej chorują, co sprzyja wycofaniu z pędzącego, pełnego nowinek świata. Choć coraz trudniej im angażować się w dynamiczne otoczenie, to jednak potrzeba przynależności wciąż jest w nich silna. Innymi słowy, osoby starsze wciąż chcą czuć się potrzebne i pomocne.

Manipulacja potrzebami

Wygląda na to, że przestępcy doskonale zdają sobie sprawę z tego faktu. Wiedzą, że aby działać skutecznie, należy odwołać się do tego, czego ich ofiara potrzebuje. Stąd manipulacja osobami starszymi opiera się na pilnej potrzebie, w jakiej znalazła się ich bliska osoba lub szerszej sprawie, w której niezbędna jest ich pomoc. Dodatkowo przestępcy odwołują się do emocji, głownie lęku o zdrowie czy życie najbliższych. Często wyłudzenie ma również miejsce w okresie przedświątecznym, czasie szczególnie emocjonalnym. Przeplatanie się tych okoliczności oddziałuje silnie na osoby starsze, które w obliczu bycia jedyną osobą, która może pomóc, tracą racjonalny osąd rzeczywistości.

Jakie rodzaje manipulacji?

Przeważnie przestępcy dzwoniąc do wybranych ofiar, stosują tzw. metodę „na wnuczka”. Wyłudzają wówczas pieniądze, potrzebne na fikcyjne zadłużenie, które należy szybko spłacić, okup, wypadek, operację czy intratną inwestycję. W każdym z tych przypadków ważną rolę odgrywa czas. Pieniądze bowiem muszą otrzymać, jak najszybciej – od tego zależy ich życie. Często również wyłudzenie przestępca dokonuje podszywając się pod policjanta, agenta CBŚ czy urzędnika. Wówczas osoby starsze zostają wmanipulowane w pomoc w ujęciu fikcyjnego przestępcy. Od ich pieniędzy zależy bowiem powodzenie całej operacji.

Oszustwo i kradzież

Zdarza się także, że przestępcy podszywając się za fachowców, pracowników instytucji lub administracji budynku, wpuszczeni do mieszkań, okradają starsze osoby z ich oszczędności. Takie zdarzenie miało miejsce w Wielkopolsce. Dwie kobiety wykorzystując aktualną sytuację związaną z epidemią koronawirusa, podały się za pracownice Sanepidu i okradły dwie starsze Poznanianki. Tym razem oszustki także odwołały się do emocji wykorzystywanych osób, bazując na zaufaniu do instytucji oraz ich lęku wynikającym z zarażenia wirusem.

W jaki sposób uchronić starsze osoby przed wyłudzeniami?

Zdecydowanie najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem jest utrzymywanie stałego kontaktu ze starszymi rodzicami, czy dziadkami. Zaspokojenie potrzeby przynależności, okazanie zainteresowania, wspierające rozmowy najlepiej chronią naszych bliskich. Warto również uświadomić starsze osoby w zakresie wyłudzenia i charakterystycznego zachowania przestępców. Niemniej jednak, jak wiadomo w sytuacji przestępczej manipulacji, taka wiedza może zostać niestety przysłonięta przez silne emocje. Istnieje również rozwiązanie ubezpieczeniowe, chroniące osoby starsze przed wyłudzeniami. Taki rodzaj ubezpieczenia jest dostępny w ramach ubezpieczenia ruchomości domowych od kradzieży z włamaniem i rabunku (w wariancie all risk). Ochrona obejmuje wówczas naszych bliskich, którzy ukończyli 65 rok życia i padli ofiarą wyłudzenia gotówki. Ważne jednak, aby oszukana osoba miała dowód dokonania przestępstwa w postaci potwierdzenia wypłaty gotówki z banku.  Znaczenie ma tutaj także suma ubezpieczenia, a więc kwota, do jakiej odszkodowanie zostanie wypłacone. Aby wiedzieć na jaką sumę rozszerzamy ubezpieczenie, należy sprawdzić w Ogólnych Warunkach Umowy lub zapytać agenta przed zawarciem ubezpieczenia. Możecie Państwo również takie informacje uzyskać u naszych specjalistów ds. ubezpieczeń.  

 

NASTĘPNY

koronawirus

Koronawirus a ubezpieczenie

Koronawirus od miesięcy nie odpuszcza, rozprzestrzeniając się w dużym tempie pandemicznym. Mimo iż w Polsce oficjalnie od 13 marca funkcjonuje wyjątkowy stan zagrożenia epidemicznego wraz ze swoimi restrykcjami, liczba zarażonych koronawirusem stale rośnie. Prognozuje się, że epidemia w Polsce osiągnie swój szczyt na przełomie marca i kwietnia, a następnie zacznie stopniowo wyhamowywać. Być może, według prognoz, koniec zagrożenia epidemicznego pojawi się po 15 kwietnia. Niemniej dla możliwe szybkiego opanowania epidemii niezwykle istotne jest prawidłowe funkcjonowanie określonych czynników, mających na nią bezpośredni wpływ. Chodzi tu o decyzje rządu, kwestie restrykcyjnego przestrzegania kwarantanny ( indywidualnej i społecznej ), stan i organizację opieki zdrowotnej, czy nastawienie społeczne. Nie bez znaczenia dla rozprzestrzeniania się wirusa są także czynniki pogodowe i.

Różne rozwiązania ubezpieczeniowe

Ile osób ostatecznie zachoruje na chorobę wywołaną poprzez koronawirus? Mimo iż trudno oszacować konkretną liczbę, to można zakładać, że wielu Polaków w najbliższym czasie będzie musiało zmierzyć się z nieznanym patogenem wirusowym. Jak pokazują doświadczenia ostatnich dni, część zarażonych przejdzie chorobę łagodnie, część bezobjawowo ale istnieje również duża liczba osób, dla których wirus stanowi realne zagrożenie. Jak wobec tego wygląda kwestia ubezpieczenia? Czy wykupione polisy zapewniają ochronę w przypadku zarażenia koronawirusem? Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych specyficznych ustaleń ubezpieczyciela. Żeby uzyskać pewność, powinniśmy zerknąć przede wszystkim do tzw. OWU, czyli ogólnych warunków ubezpieczenia, dołączonych do polisy. Można również zadać pytanie swojemu agentowi lub skontaktować się z infolinią ubezpieczyciela i uzyskać bezpośrednią informację.

Ubezpieczenie na życie a koronawirus

Standardowo w ubezpieczeniu na życie ( na przykład tzw. „grupówkach” w zakładzie pracy ) w przypadku śmierci, będącej skutkiem zarażenia koronawirusem, nie ma przeszkód do wypłaty odszkodowania. Epidemia czy pandemia nie są traktowane w tym przypadku, jako wyłączenie odpowiedzialności u większości ubezpieczycieli na rynku polskim.

Ubezpieczenie na wypadek choroby

Inaczej rzecz ma się w przypadku ochrony ubezpieczeniowej na wypadek choroby czy pobytu w szpitalu. Ubezpieczyciele do tej kwestii podchodzą zgodnie z własnymi zapisami. Oznacza to, że pewne produkty ubezpieczeniowe zawierają wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela w przypadku zachorowań lub pobytu w szpitalu na skutek epidemii. Inne natomiast oferują świadczenia za pobyt w szpitalu, pokrycie kosztów leków czy pomoc medyczną także, jeśli ich przyczyną jest zarażenie koronawirusem. Wszystko zależy od warunków ubezpieczenia, jakie wybraliśmy. Jeśli chodzi o ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania, ubezpieczyciel nie pokryje kosztów, związanych z zachorowaniem na SARS-COV-2. To dlatego, ponieważ w katalogu chorób, wskazanych w warunkach ubezpieczenia nie występuje choroba, jaką wywołuje koronawirus. Jest ona bowiem nowym rodzajem choroby. Sytuacja jednak jest dynamiczna i ubezpieczyciele na bieżąco dostosowują warunki swoich ofert. Dlatego w tej kwestii rekomendujemy kontakt z ubezpieczycielem.

Kwarantanna

Na polskim rynku ubezpieczeń nie są dostępne oferty ubezpieczeniowe, które zapewniają wypłatę świadczenia na okoliczność kwarantanny, wywołanej epidemią koronawirusa.

Ubezpieczenia online

Jeśli w specyficznej sytuacji kwarantanny społecznej potrzebujesz ochrony ubezpieczeniowej, masz możliwość wyboru i zakupu ubezpieczenia online. Skorzystaj z tej formy. Ubezpieczyciele intensywnie pracują nad uproszczeniem procedur i stworzeniem możliwości zakupu bez konieczności wychodzenia z domu. Polisę ubezpieczeniową otrzymasz mailem, także w przypadku ubezpieczenia na życie lub jego kontynuacji. Z nami również możesz skontaktować się online lub telefonicznie. Chętnie doradzimy, wesprzemy w wyborze i odpowiemy na pytania natury ubezpieczeniowej.

i Według prognoz http://www.exmetrix.com

 

NASTĘPNY

koronawirus

Koronawirus – czy ubezpieczenie turystyczne obejmuje skutki zarażenia?

Codziennie napływają do nas coraz to nowsze informacje ze świata, dotyczące epidemii koronawirusa. Choć w Polsce nie odnotowano dotąd potwierdzonego przypadku zakażenia, to istnieje jednak realne niebezpieczeństwo, ze wkrótce przekroczy także granice naszego kraju.

Jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą koronawirus?

Chiński wirus o nazwie SARS-Cov-2 wywołuje chorobę, objawiającą się gorączką powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszlem, dusznościami oraz grypopodobnymi bólami mięśni i ogólnym słabym samopoczuciem. Choroba ta prowadzi do wirusowego zapalenia płuc. Jak potwierdzają statystyki jest ona szczególnie groźna dla osób starszych, z obniżoną odpornością, borykających się z inną chorobą. U najmłodszych natomiast może przebiegać bezobjawowo. Jak dotąd nie potwierdzono przypadku śmiertelnego zachorowania wśród dzieci.

Jak można się zarazić?

Koronawirus rozprzestrzenia się droga kropelkową. Wirus trafia do naszych śluzówek poprzez kontakt z zakażoną osobą lub przedmiotem, na którym się znajduje.

Gdzie istnieje ryzyko zarażenia się wirusem?

Informacja o epidemii wirusa obiegła świat w grudniu 2019 roku. Wówczas chińskie władze podjęły decyzję o zamknięciu miasta Wuhan, ogniska rozprzestrzenienia się epidemii. W niedługim czasie wirus przedostał się jednak poza granice Azji. Obecnie koronawirus zdiagnozowano już w 68 krajach. Eksperci przewidują, że ostatecznie wirusem zarazi się od 60 do 70 % populacji. Jak czytamy na stronie ministerstwa, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. Podróż do wymienionych państw jest szczególnie niebezpieczna ze względu na ryzyko epidemiologiczne. Amerykański Uniwersytet Johna Hopkinsa opracował i udostępnił interaktywną mapę rozprzestrzeniania się koronawirusa, która może być szczególnie przydatna przy podejmowaniu decyzji o podróży zagranicznej.

Epidemia a ubezpieczenie turystyczne.

Dla części z podróżujących nie ma możliwości rezygnacji z podróży, na przykład ze względów zawodowych. Inni być może planują wyjazd urlopowy w miejsca, w których do tej pory nie odnotowano przypadku zarażenia niebezpiecznym wirusem. Bez względu jednak na motywację warto zorientować się, jaką ochronę zapewni nam wykupiona polisa turystyczna. Ubezpieczenie turystyczne chroni ubezpieczonego przede wszystkim przed finansowymi skutkami zachorowań lub wypadku, jakie przydarzą się podczas wyjazdu. Istnieją jednak pewne konkretne sytuacje, w których zakład ubezpieczeń odmówi wypłaty odszkodowania. Należy do nich między innymi epidemia. Jeśli zatem udamy się w podróż do kraju, którego władze oficjalnie poinformowały o występowaniu na jego terenie epidemii na dzień zawarcia umowy ubezpieczenia, to ubezpieczyciel może odmówić przejęcia odpowiedzialności za skutki zarażenia epidemiologicznego.

Ubezpieczyciele uwzględniają koronawirus na różnych warunkach.

Ponieważ jednak umowy ubezpieczeniowe opierają się na indywidualnych dla każdego ubezpieczyciela warunkach, istnieją także propozycje ochrony na skutki epidemii. Analizując zatem szczegółowe zapisy poszczególnych propozycji znajdziemy również i takie, które zagwarantują nam ochronę nawet w przypadku zarażenia koronawirusem. Do takich propozycji należy np. oferta ubezpieczenia turystycznego :

 • AXA „Ubezpieczenie Kontynenty Multitravel”
 • Wiener Ubezpieczenie” W Podróży” i „Na wszelki wypadek”
 • Warta Travel

Pamiętajmy jednak, aby dokładnie zapoznać się z warunkami proponowanej ochrony. Istnieją rozwiązania, które nie wykluczają z odpowiedzialności epidemii ale na przykład nie obejmą ochroną ubezpieczeniową podróżujących do Chin. Inny ubezpieczyciel zastrzega, że obejmie ubezpieczeniem wyłącznie osoby, które znajdują się na terenie kraju, w którym ogłoszono epidemię nie wcześniej jednak niż w dniu ich wyjazdu.

Warto zapytać

Tak więc warto szczegółowo zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Umowy ubezpieczenia turystycznego, jakim jesteśmy zainteresowani. Przed podjęciem decyzji można także skonsultować się z naszym specjalistą i upewnić się, czy wybieramy produkt dobrze dostosowanych do naszych oczekiwań.

 

NASTĘPNY

kontynuacja grupowego ubezpieczenia na życie

Kontynuacja grupowego ubezpieczenia na życie

Co to jest pracownicze ubezpieczenie na życie?

W większości zakładów pracy otrzymujemy możliwość przystąpienia do grupowego ubezpieczenia na życie. Przystąpienie do takiej formy ochrony ubezpieczeniowej jest dobrowolne i realnie korzystne. Warunki grupowego ubezpieczenia na życie opierają się bowiem na zasadach, wynegocjowanych przez pracodawcę z towarzystwem ubezpieczeniowym. Dla wszystkich przystępujących ustala się natomiast jeden wspólny zakres ochrony ubezpieczeniowej.

Do kiedy możemy korzystać z grupowego ubezpieczenia na życie?

Pracownicze ubezpieczenie na życie skierowane jest dla osób zatrudnionych w danej firmie. Jeśli zakończymy stosunek pracy u danego pracodawcy, to automatycznie zostaniemy wyrejestrowani z ubezpieczenia. Bardzo ważne jest ustalenie wówczas, kiedy dokładnie ustanie odpowiedzialność na naszej polisie. W tej kwestii warto dopytać w firmie osoby odpowiedzialnej za ubezpieczenia ( np. kadrowa, właściciel ). Może to bowiem nastąpić z ostatnim dniem naszego zatrudnienia lub zostać przedłużone o miesiąc. Przykład:

Zatrudnienie wygasa w dniu 31.12.2020
Koniec odpowiedzialności na naszej polisie: 31.01.2020

Dokładny termin wygaśnięcia polisy będzie miał duże znaczenie w przypadku kiedy będziemy chcieli kontynuować ubezpieczenie.

Na czym polega kontynuacja grupowego ubezpieczenia na życie?

Kontynuować grupowe ubezpieczenie na życie możemy poprzez zawarcie na nowych warunkach ubezpieczenia indywidualnego w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym byliśmy ubezpieczeni do tej pory. Ciągłość grupowego ubezpieczenia zapewnimy sobie również poprzez zawarcie ubezpieczenia w ramach grupy otwartej w innym towarzystwie. W obu przypadkach ubezpieczyciele uwzględnią naszą dotychczasową historię i co za tym idzie, nie nałożą na nasze ubezpieczenie karencji. Karencja oznacza bowiem okres, w którym towarzystwo nie bierze odpowiedzialności za poszczególne zdarzenia. Może ona jednak być zastosowana tylko w przypadku pojawienia na nowej polisie wyższych sum ubezpieczenia (przykład 1) lub szerszego zakresu świadczeń w porównaniu do polisy zawartej w zakładzie pracy (przykład 2).

Przykład 1 grupowe ubezpieczenie na życie:

 • wypłata za dzień pobytu w szpitalu z tytułu choroby ( 50 zł / dzień)
  Kontynuacja pracowniczego ubezpieczenia na życie:
 • wypłata za dzień pobytu w szpitalu z tytułu choroby (ale z wyższą sumą ubezpieczenia 70 zł/dzień)

W takiej sytuacji, w nowo zawartej polisie obowiązuje wyższa suma ubezpieczenia na świadczenie związane z pobytem w szpitalu. W związku z powyższym na nowej polisie pojawi się karencja na różnice sumy ubezpieczenia. Oznacza to, że w okresie nałożonej karencji będzie nas obowiązywała kwota świadczenia z pracowniczej polisy 50 zł za dzień pobytu w szpitalu. Dopiero po wyznaczonym okresie ( np. 30 dni) w naszej polisie zacznie obowiązywać wyższa suma ubezpieczenia.

Przykład 2 grupowe ubezpieczenie na życie:

 • brak wypłat za operacje chirurgiczne
  Kontynuacja pracowniczego ubezpieczenia na życie:
 • wypłaty za operacje chirurgiczne ( suma ubezpieczenia 5000 zł)
  W takiej sytuacji w nowo zawartej polisie obowiązuje szerszy zakres

Ubezpieczenia ( wypłaty za operacje chirurgiczne). W związku z powyższym na polisie pojawi się karencja na dodatkowe świadczenia. Oznacza to, że w okresie nałożonej karencji towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie brało odpowiedzialności za zdarzenia związane z tym świadczeniem.

Ważna jest ciągłość ubezpieczenia na życie

W przypadku zawierania kontynuacji ubezpieczenia bardzo ważne jest zachowanie ciągłości ubezpieczenia tzn. dopilnowanie, aby między naszym zakończonym pracowniczym ubezpieczeniem o nowo zawartym ubezpieczeniem kontynuowanym nie było ani jednego dnia przerwy w okresie ochrony.

Jakie korzyści daje kontynuacja grupowego ubezpieczenia na życie?

 • brak karencji na świadczenia do tej pory objęte ochroną,
 • brak ankiet medycznych,
 • ciągłość ubezpieczenia,
 • w przypadku pogorszenia stanu zdrowia brak odmowy przystąpienia do ubezpieczenia.
 

NASTĘPNY

ubezpieczenie odpowiedzialności w życiu prywatnym

Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym

Odpowiedzialność cywilna w świetle prawa

Funkcjonując w przestrzeni społecznej, codziennie wchodzimy w relacje z innymi jej uczestnikami. Prowadząc auto w drodze do pracy, mijamy innych uczestników ruchu drogowego. Jadąc hulajnogą po chodniku, wyprzedzamy pieszych. Wyjeżdżając na urlop, wspólnie dzielimy przestrzeń w hotelu, czy na basenie z innymi urlopowiczami. Ta sama sytuacja ma odniesienie także do miejsca naszej pracy, miejsca zamieszkania czy szkoły. Ze względu na to, iż relacje te są nieuniknione, istnieje konieczność ich regulacji. Na poziomie prawnym jednym z mechanizmów regulacji kontaktów w przestrzeni społecznej są przepisy kodeksu cywilnego, dotyczące odpowiedzialności każdego z nas za swoje czyny. Innym słowy, jeśli funkcjonując w przestrzeni społecznej moje działanie narazi na stratę inną osobę, mam prawną odpowiedzialność do jej naprawienia.  Dodatkowo, jeśli jesteśmy rodzicami ponosimy odpowiedzialność cywilną także za czyny naszych dzieci, do czasu kiedy osiągną 13 rok życia. Odpowiedzialność cywilna jest po naszej stronie także wówczas, gdy sprawcą szkody na osobie czy rzeczy będzie nasz domowy pupil.

Szkoda

Termin szkoda oznacza stratę, która ma miejsce kiedy nasze działanie powoduje umniejszenie majątku drugiej osoby np. zniszczymy komuś aparat fotograficzny. Szkoda może oznaczać również utraconą korzyść, gdy nasze działanie skutkuje tym, że majątek drugiej osoby nie wzrośnie tak, jak wówczas, gdyby naszego działania nie było. Przykładem rozjaśniającym drugi termin jest sytuacja, gdy uszkodzimy drugiej osobie sprzęt, służący jej do zarabiania. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje szkody – na osobie i na mieniu. Szkoda na osobie dotyczy uszkodzenia ciała, czy spowodowania uszczerbku na zdrowiu innej osoby. Szkoda na mieniu ( inaczej na rzeczy ) oznacza uszkodzenie rzeczy, należącej do innej osoby. W każdym przypadku spowodowania szkody ponosimy odpowiedzialność cywilną, którą określa kodeks cywilny.

Przykłady szkody

Przykład wyrządzenia szkody, który ostatnio obiegł media to sprawa potrącenia pieszego przez użytkownika elektronicznej hulajnogi. Oczywiście w tym przypadku użytkownik ponosi całkowitą odpowiedzialność za swój czyn, bez względu na to, czy hulajnoga jest sprzętem wypożyczonym. Sposób pokrycia straty zależy od konsekwencji potrącenia. Jeśli w wyniku zderzenia z hulajnogą uszkodzeniu uległ telefon pieszego lub jego okulary lub kurtka, winny użytkownik zobowiązany jest prawnie do pokrycia szkody materialnej. Przeważnie oznacza to zwrot kosztów naprawy lub odkupienia zniszczonej rzeczy. Jeśli w wyniku potrącenia pieszy doznał uszczerbku na zdrowiu, użytkownik hulajnogi zobowiązany jest do pokrycia kosztów leczenia zarówno w prywatnej, jak i publicznej służbie zdrowia. Kiedy uszczerbek na zdrowiu jest tak poważny, że potrącony pieszy doznał dużego cierpienia fizycznego lub psychicznego, także w tym zakresie winny potrącenia zobowiązany jest do finansowego zadośćuczynienia cierpieniu. Idąc dalej, jeśli potrącenie spowodowało taki roztrój zdrowia pieszego, że nie jest on w stanie pracować, winny zobowiązany jest do pokrycia kosztów z tym związanych. Wypłaca więc rentę rekompensującą całkowitą lub częściową niezdolność do pracy albo pokrywa koszty, związane z przekwalifikowaniem zawodowym, zmianą pracy. Jak widać w większości wypadku odpowiedzialność cywilna sprowadza się do poniesienia finansowych konsekwencji naszego nieostrożnego działania.

Kiedy odpowiedzialność cywilna nie ma zastosowania?

Oczywiście prawo nie wymaga pokrycia szkody, jeśli powstała ona wyłącznie z winy osoby poszkodowanej a osoba powodująca szkodę nie była w stanie jej zapobiec. Podobnie rzecz ma się wówczas, gdy szkoda powstała w wyniku zadziałania siły wyższej, niezależnej od naszej woli lub gdy do powstania szkody przyczyniła się osoba trzecia. Tak więc, jeśli ktoś nas popchnie i upadając na drugą osobę, spowodujemy uszczerbek na jej zdrowiu, nie poniesiemy w tym przypadku odpowiedzialności cywilnej.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różne rozwiązania w kwestii ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Każda z propozycji ochrony ubezpieczeniowej opiera się jednak na głównej zasadzie zobowiązania się Ubezpieczyciela do zapłacenia ustalonego w umowie ubezpieczeniowej odszkodowania za straty, jakie spowoduje Ubezpieczony. Jednakże zakres odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń zależy od ustaleń ogólnych warunków umowy. Przeważnie Ubezpieczyciel przejmuje odpowiedzialność za zniszczenia, uszkodzenia czyjejś własności oraz spowodowanie obrażeń, inwalidztwa czy śmierci drugiej osoby. Nie będzie jednak brał odpowiedzialności za szkody, które powstały w wyniku naszego działania celowego, w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środków odurzających lub przenoszenia chorób zakaźnych czy zakażeń. Co ważne ubezpieczyć się można wyłącznie na okoliczność wyrządzenia szkody osobie nie będącej członkiem naszej rodziny. Zakres odpowiedzialności cywilnej, jaką przejmie Ubezpieczyciel można elastycznie dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Odpowiednie klauzule umożliwiają bowiem rozciągnięcie ochrony ubezpieczeniowej na przykład na psy zaliczane do rasy agresywnej, konie, broń palną, polowania czy jachty. Ochronę można również dodatkowo rozszerzać poza granice Polski.

Kogo obejmuje ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej?

Ubezpieczenie odpowiedzialności w życiu prywatnym obejmuje Ciebie, Twoich bliskich, zwierzęta domowe, opiekunkę, pomoc domową, ogrodnika lub każdą dowolną osobę, którą wskażesz w umowie ubezpieczenia i za którą opłacisz składki.

 

NASTĘPNY

ubezpieczenie oc zarządu

Ubezpieczenie OC zarządu

Odpowiedzialność członka zarządu

Sposób działania spółek kapitałowych reguluje Kodeks Spółek Handlowych oraz umowa spółki. Przepisy te definiują odpowiedzialność członków zarządu spółki zarówno za zobowiązania wobec spółki, jak i osób trzecich. Odpowiedzialność zarządu jest zdecydowanie szersza, niż odpowiedzialność członków rady nadzorczej czy akcjonariuszy. Dotyczy ona odpowiedzialności za zaniechanie działania lub działanie niezgodne z prawem czy zapisami statutu spółki. Ponadto, jeśli spółka jest niewypłacalna, to członkowie zarządu odpowiadają swoim prywatnym majątkiem za roszczenia ze strony wierzycieli. Aby uniknąć odpowiedzialności za powstałą szkodę członek zarządu  powinien wykazać ewidentny brak winy lub wskazać, że roszczenie przedawniło się. Udowadniając swoją niewinność, nie może jednak powołać się na brak wiedzy, doświadczenia czy ustalony podział obowiązków między członkami zarządu.

Ubezpieczenie OC zarządu

Ubezpieczenie OC zarządu służy zabezpieczeniu interesu spółki oraz członków jej zarządu na wypadek pociągnięcia ich do odpowiedzialności cywilnoprawnej. Przesłanka odpowiedzialności może mieć jednak także charakter karny czy karnoskarbowy. Ubezpieczenie zawiera spółka dla członków swojego zarządu. Choć jest to ochrona dobrowolna, stanowi, obok ubezpieczenia OC spółki, istotny element jej zabezpieczenia. Zakres ubezpieczenia OC zarządu dostosowuje się zatem do specyfiki działalności danej spółki.

Kogo obejmuje ubezpieczenie OC zarządu?

Ubezpieczenie zabezpiecza interes:

 • założycieli spółki,
 • członków rady nadzorczej, zarządu, komisji rewizyjnej,
 • rady nadzorczej,
 • prokurenta, głównego księgowego, pełnomocnika,
 • dyrektorów, kierowników, menedżerów,
 • likwidatorów spółki,
 • rodziny członków zarządu (współmałżonków i spadkobierców).

Zakres ten jest szeroki i obejmuje byłe, obecne i przyszłe osoby, pełniące funkcje zarządcze w spółce w okresie ubezpieczenia na terenie całego świata (niektórzy ubezpieczyciele stosują wyłączenia dotyczące konkretnych państw).

Odszkodowanie z ubezpieczenie OC zarządu

Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie spółce lub poszkodowanej osobie trzeciej, jeśli ubezpieczony członek zarządu spowoduje szkodę. Jakie działanie będzie mieściło się w ramach ubezpieczenia? Będą to wszelkie sytuacje związane z nienależytym, nierzetelnym prowadzeniem bieżących spraw spółki, błędy przy fuzjach, nieterminowe złożenie wniosku o upadłość. Doprowadzenie do czystych start finansowych, zaległości podatkowych, brak kontroli lub nie wykonanie swoich obowiązków. Ubezpieczenie obejmuje ochroną również niezgodne z prawem relacje z podwładnymi pracownikami. Polisa OC zarządu pokryje udokumentowane koszty poniesione w związku ze wsparciem prawnym, psychologicznym, konsultacjami dotyczącymi reputacji oraz koszty ograniczenia straty, kaucji sądowej czy awaryjne.  

Za jakie działania ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności?

Z pewnością ubezpieczyciel odmówi objęcia ochroną ubezpieczeniową wszelkich strat powstałych z winy umyślnej, rażącego niedbalstwa, przestępstwa czy chęci uzyskania korzyści osobistej. Nie będzie chciał również przejąć odpowiedzialności za szkody wynikające z zanieczyszczenia środowiska, oddziaływania niebezpiecznych substancji. Często spotykanym wyłączeniem są także roszczenia związane z zarządzaniem składkami emerytalnymi oraz szkody na osobie lub rzeczy.

 

NASTĘPNY

kompleksowe ubezpieczenie dla firmy

Kompleksowe ubezpieczenie dla firmy

Kompleksowe ubezpieczenie dla firmy jest rozwiązaniem skierowanym do każdego przedsiębiorstwa, bez względu na rodzaj prowadzonej działalności, wielkość czy branżę. Jego podstawową funkcją jest zabezpieczenie firmy na okoliczność wystąpienia sytuacji, zagrażającej płynności finansowej przedsiębiorstwa. Kompleksowe ubezpieczenie dla firmy opiera się na dokładnej analizie ryzyka i wyborze adekwatnych rozwiązań ubezpieczeniowych.

Co oznacza ubezpieczenie kompleksowe?

Ubezpieczenie kompleksowe dla firmy to przede wszystkim rzetelne wsparcie w wyborze ubezpieczenia najlepiej dostosowanego do aktualnych potrzeb firmy z uwzględnieniem zasobów i ryzyka. Korzystając z usług naszej multiagencji przedsiębiorca otrzymuje ofertę produktów ubezpieczeniowych oraz asystę dedykowanego specjalisty w trakcie trwania umowy ubezpieczeniowej. Dzięki temu firma jest odciążona z konieczności analizy rynku ubezpieczeniowego, śledzenia bieżących zmian w tym zakresie i negocjacji optymalnych wariantów ochrony. To także pewność, że przedsiębiorca płaci wyłącznie za ochronę, jakiej potrzebuje. Ubezpieczenie kompleksowe dla firmy oznacza również dużą oszczędność czasu i pieniędzy. Przedsiębiorca może liczyć na zniżki za pakiet, bezszkodowość czy posiadanie odpowiednich zabezpieczeń.

Co można ubezpieczyć w ramach ubezpieczenia kompleksowego?

Kompleksowa ochrona ubezpieczeniowa dotyczy różnych ryzyk, na jakie narażona jest firma. Możesz wybrać zabezpieczenie wszystkich ryzyk lub tych, na których najbardziej Tobie zależy. Ubezpieczenie dla firmy obejmuje więc:

 • budynki, lokale, budowle, obiekty małej architektury,
 • nakłady adaptacyjne (koszty poniesione w celu adaptacji budynku czy lokalu),
 • towary, surowce, półprodukty,
 • sprzęt elektroniczny,
 • maszyny i urządzenia,
 • szyby i inne szklane elementy,
 • wyposażenie oraz niskocenne składniki majątku takie jak narzędzia, czajnik bezprzewodowy,
 • wartości pieniężne,
 • powierzone mienie osób trzecich,
 • mienie pracownicze w miejscu pracy,
 • odpowiedzialność cywilną,
 • assistance.

Od jakich ryzyk można ubezpieczyć firmę?

W ujęciu ubezpieczenia kompleksowego majątek firmy można ubezpieczyć od wszelkich ryzyk, dostosowując zakres ochrony do rodzaju prowadzonej działalności. Poszczególne elementy majątku możemy zatem ubezpieczyć od ognia i innych żywiołów, kradzieży, włamania i rabunku, stłuczenia i zniszczenia, dewastacji, przepięcia czy nieuwagi lub nieostrożności pracownika. Odpowiedzialność cywilną ubezpieczamy od szkód na osobie lub na mieniu. Ubezpieczenie assistance natomiast zapewnia pomoc medyczną, lokal zastępczy lub wizytę fachowca.

Korzyści kompleksowego ubezpieczenia dla firmy

Kompleksowe ubezpieczenie dla firmy daje możliwość realizacji racjonalnej polityki zarządzania ryzykiem w działalności. Pozwala przenieść jego ciężar na wybranego Ubezpieczyciela. Daje więc w ten sposób bezpieczeństwo płynności. Ponadto polisa ubezpieczeniowa może stanowić zabezpieczeniem kredytu (cesji) lub leasingu. Często również jest niezbędnym wymogiem przystąpienia do przetargu czy podjęcia współpracy z innym przedsiębiorstwem. W każdym z przypadków świadczy o renomie i wiarygodności przedsiębiorstwa.

 

NASTĘPNY

split payment

Kiedy split payment?

Obowiązująca od 2018 roku zmiana prawna, dotycząca mechanizmu podzielnej płatności ( MPP ) za towary i usługi, objęte podatkiem VAT przechodzi przez określone etapy realizacji. W pierwszym roku funkcjonowania stosowanie split payment miało charakter dobrowolny. Od 1 listopada 2019 roku metoda ta stała się obowiązkowa dla wybranych 150 grup towarów i usług, należących do branż szczególnie narażonych na nadużycia podatkowe.

Kiedy obowiązkowy split payment?

Obowiązek dotyczy wyłącznie transakcji na kwotę powyżej 15 000 zł dokonywanej pomiędzy firmami. Wśród obligatoryjnych rozwiązań pojawił się także obowiązek informowania na fakturze o stosowaniu mechanizmu podzielonej płatności. Niestosowanie obowiązku ustawowego w zakresie split paymentu skutkować będzie dla przedsiębiorców karami wysokości 30% VAT wykazanego na fakturze. Urząd będzie mógł zastosować także grzywny oraz solidarną odpowiedzialność sprzedawcy i nabywcy.

Czy można płacić split payment, jeśli nie ma pewności?

Obecnie, aby ułatwić stosowanie przepisów o MPP, które w praktyce bywają kłopotliwe, sprzedawca może oznaczać wszystkie faktury jako MPP. Nabywca natomiast może płacić split payment niezależnie od tego, czy faktura jest oznaczona czy nie.

Nowy JPK_VAT

1 kwietnia 2020 roku split payment wejdzie w kolejną fazę regulacji. Zacznie bowiem wówczas obowiązywać nowy plik JPK_VAT, składający się z części deklaracyjnej i ewidencyjnej. W części ewidencyjnej trzeba będzie wskazać, które faktury rzeczywiście obowiązuje mechanizm podzielnej płatności. Powstanie zatem konieczność dokładnej analizy każdej transakcji. Dobrowolność oznaczania faktur MPP, która do tej pory miała stanowić ułatwienie, może być wówczas traktowana jako błąd w JPK.

Czy opłacając polisę stosujemy mechanizm podzielnej płatności?

Polisa ubezpieczeniowa bez względu na to, czy jest opłacana jednorazowo czy ratalnie nie powinna być regulowana za pomocą mechanizmu split payment. Kwota składki ubezpieczeniowej nie jest bowiem opodatkowana i nie trzeba jej rozbijać na kwotę netto i VAT. Przelewu za ubezpieczenie dokonujemy zatem standardowo.

 
Czytaj kolejny

obowiązkowe ubezpieczenie biura rachunkowego

Kiedy obowiązkowe ubezpieczenie biura rachunkowego?

Kwestia wyboru odpowiedniego ubezpieczenia dla biura rachunkowego jest w zasadzie kwestią ustalenia, w którym fragmencie działalności biura pomyłka lub celowe szkodliwe działanie, będzie generować duże koszty. Priorytetem wydaje się zatem określenie potencjalnego ryzyka, na jakie narażone jest biuro.

Jakie czynniki kształtują poziom ryzyka?

Ustalając poziom ryzyka, właściciel biura rachunkowego powinien wziąć pod uwagę następujące zagadnienia:

 • Jakie prace wykonują de facto pracownicy biura? Czy biuro prowadzi wyłącznie księgi rachunkowe, sporządza sprawozdania rachunkowe? Może prowadzi również księgi podatkowe i sporządza deklaracje lub oblicza wynagrodzenia, prowadzi dokumentację pracowniczą?
 • Ilu klientów obsługuje biuro? Czy są duże podmioty?
 • Czy biuro zleca wykonywanie prac innym biurom na podstawie umowy o współpracę?
 • Jak duże ilości dokumentów gromadzi biuro? Jak duży problem stanowiłby ich odtworzenie?
 • Ilu pracowników zatrudnia biuro rachunkowe? Jaki jest poziom zaufania do rzetelności zatrudnionych osób? Czy zdarzają się pomyłki lub zaniechania w wykonywaniu czynności zawodowych?
 • Jak kształtują się relacje z klientami? Czy zdarzają się opóźnienia w dostarczaniu dokumentów? Czy występują utrudnienia w komunikacji z klientem?

Ubezpieczenie obowiązkowe biura rachunkowego

W przypadku wykonywania przez biuro rachunkowe działalności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych kwestię ubezpieczenia rozwiązał ustawodawca, nakładając na nie obowiązek ubezpieczenia OC. Jeśli więc biuro wykonuje czynności księgowe, określone konkretnie przez Ustawę o rachunkowości, powinno wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jeśli jednak biuro nie wykonuje określonych w Ustawie prac, nie ma obowiązku wykupu ubezpieczenia.
Zakres i sumę gwarancyjną obowiązkowego ubezpieczenia biura rachunkowego określa Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 6 listopada 2014 roku. Minimalna suma ubezpieczenia, na jaką powinno ubezpieczyć się biuro wynosi 10 000 Euro na każde zdarzenie. Czy jest to suma wystarczająca? Odpowiedź powinniśmy uzależnić od indywidualnej oceny poziomu ryzyka, na jakie naraża biuro ewentualna szkoda.

Nadwyżkowe ubezpieczenie biura rachunkowego

Jeśli właściciel biura uzna, iż 10 000 Euro nie wystarczy na pokrycie ewentualnych kosztów, jakie może wygenerować szkoda u największego klienta biura, może zwiększyć sumę gwarancyjną. Wybiera wówczas opcję ubezpieczenia nadwyżkowego, w którym określa, jaka suma ubezpieczenia będzie dla niego optymalna.

Dobrowolne ubezpieczenie biura rachunkowego

Przeważnie biura rachunkowe poza prowadzeniem ksiąg rachunkowych, wykonują także czynności związane z doradztwem podatkowym lub obsługą kadr i płac. W tym przypadku obowiązkowe ubezpieczenie biura rachunkowego nie chroni przed błędami popełnionymi w opisanym wyżej zakresie. Obowiązkowe ubezpieczenie biura rachunkowego dotyczy wyłącznie szkód, powstałych podczas wykonywania prac z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Wszelkie pozostałe prace nie podlegają ochronie ubezpieczeniowej. Jeśli więc istnieje konkretne ryzyko popełnienia błędu podczas wykonywania czynności z zakresu doradztwa podatkowego lub obsługi kadr i płac, warto wybrać dobrowolne ubezpieczenie biura rachunkowego.

Klauzula za zniszczone dokumenty

Ubezpieczenie dla biura rachunkowego można dodatkowo rozszerzyć o klauzulę rozciągającą ochronę także na szkody powstałe w wyniku zniszczenia, uszkodzenia lub utraty dokumentów powierzonych w związku z wykonywaniem czynności zawodowych. Czy warto wybrać tę opcję ubezpieczenia? Wyobraźmy sobie scenariusz, jak wyglądałoby odtworzenie dokumentacji, która na przykład ulegnie zniszczeniu w wyniku pożaru czy kradzieży. Jak duże koszty może wygenerować wówczas odtworzenie powierzonej dokumentacji?

Klauzula za szkody, wyrządzone przez podwykonawców

Jeśli biuro zatrudnia na podstawie umowy o współpracę inne biura do realizacji czynności księgowych, powinno rozważyć rozszerzenie ubezpieczenia o odpowiednią klauzulę.

Lepiej w jednej polisie

Na rynku ubezpieczeń właściwie dostępne są wszystkie opisane wyżej rozwiązania. Rekomendujemy jednak wybór takiej konstrukcji ubezpieczenia, która pozwoli na ujęcie wybranego przez nas kształtu ochrony na jednej polisie. Jest to rozwiązanie mniej kłopotliwe i bardziej oszczędne.

NASTĘPNY