Regres w ubezpieczeniu OC biura rachunkowego

Z regresem ubezpieczeniowym mamy do czynienia wówczas, gdy na skutek szkody wyrządzonej przez właściciela biura rachunkowego, jego pracownika czy podwykonawcę, zakład ubezpieczeń wypłaci poszkodowanemu klientowi świadczenie odszkodowawcze, a następnie zwróci się do ubezpieczonego biura rachunkowego o zwrot wypłaconego świadczenia.

Regres

Regres ubezpieczeniowy to zatem, uregulowane artykułem 828 §1 k. c., prawo zakładu ubezpieczeń do żądania od sprawcy szkody zwrotu całości lub części wypłaconego przez zakład odszkodowania. Prawo zakłada, że strony umowy ubezpieczeniowej mogą „umówić się inaczej” w stosunku do roszczeń regresowych, określając je na własnych warunkach lub całkowicie wyłączyć uprawnienie regresowe ubezpieczyciela.

Rodzaje regresu

W polskim systemie prawnym istnieją dwa typy regresu, z których może skorzystać zakład ubezpieczeń. Pierwszy z nich to regres typowy, mający zastosowanie w przypadku szkody wyrządzonej przez pracownika czy podwykonawcę biura rachunkowego. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy sprawca szkody jest osobą prowadzącą z ubezpieczonym wspólne gospodarstwo domowe. Drugim rodzajem roszczenia regresowego jest  regres nietypowy. Występuje on wówczas, gdy sprawcą szkody jest ubezpieczone biuro rachunkowe a szkoda powstała na skutek rażącego niedbalstwa.

Brak regresu

Wybierając ubezpieczenie OC właściciel biura rachunkowego powinien zwrócić uwagę na zapisy umowy dotyczące występowania lub braku regresu. Często spotykaną praktyką wśród zakładów ubezpieczeń jest żądanie dodatkowej składki za rezygnację ubezpieczyciela z prawa do regresu.

W naszej ofercie regres darmowy

W przypadku oferowanego przez nas obowiązkowego ubezpieczenia OC dla biura rachunkowego AXA Ubezpieczenia oraz PZU rezygnują z prawa do roszczenia regresowego w stosunku do biura rachunkowego bez dodatkowych opłat. W dobrowolnych ubezpieczeniach: czynności doradztwa podatkowego oraz czynności kadrowo-płacowych prawo do regresu za szkody wyrządzone przez podwykonawców może zostać zniesione w PZU za dodatkową opłatą składki.

NASTĘPNY

Kategoria
Ubezpieczenie dla Biura Rachunkowego
Tagi
, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *