Minimum z minimum
Korzystając z oferty biura podróży, musimy mieć świadomość, że organizator wycieczki ma obowiązek ubezpieczyć nas na czas wyjazdu od kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. Obowiązek ten nakłada na niego Ustawodawca, nie uściślając jednak zakresu i limitu ochrony ubezpieczeniowej. Co z tego wynika? Biuro podróży dokłada koszt obowiązkowego ubezpieczenia do kosztu wycieczki. Zatem, aby cena wakacji była konkurencyjna i zachęcająca, biuro minimalizuje wszelkie dodatkowe koszty. Nie trudno więc wyobrazić sobie, że dzieje się tak również w kwestii ubezpieczenia podróżujących. Wiele firm turystycznych ogranicza się bowiem do oferty podstawowego ubezpieczenia. Co to oznacza dla klienta?
Im mniejsze ubezpieczenie, tym większe ryzyko
Im mniejsze ubezpieczenie, tym większe ryzyko dodatkowych kosztów, jakie ponosi turysta. Może okazać się, że suma ubezpieczenia, czyli limit, do którego towarzystwo wypłaci odszkodowanie, nie pokryje wysokich kosztów leczenia. Resztę kwoty turysta będzie musiał pokryć z własnej kieszeni, bez prawa do roszczenia o zwrot wydanych pieniędzy.
Czego nie znajdziemy w polisie?
Przeciętne ubezpieczenie z biura podróży ma ograniczony do minimum zakres oferowanej ochrony. Oznacza to, że w jego pakiecie turysta nie znajdzie:
- ubezpieczenia aktywności turystycznych,
- ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone osobom trzecim podczas zagranicznego wyjazdu,
- ubezpieczenia transportu medycznego,
- ubezpieczenia kosztów leczenia chorób przewlekłych (np. astmy, nadciśnienia),
- ubezpieczenie kosztów leczenia osób powyżej 65 roku życia.
Klauzule niedozwolone
Zdarza się, że biura podróży zawierają w umowie wykluczenia odpowiedzialności za bagaż klienta. Jest to działanie niezgodne z prawem. Maksymalna granica odszkodowania dla klienta może jednak nie starczyć na pokrycie kosztów.
Sprawdźmy przed zakupem
Turysta korzystający z usług biura podróży powinien koniecznie zapoznać się z ofertą ubezpieczenia, jaką gwarantuje organizator wyjazdu. Przede wszystkim powinny zrobić to osoby z przewlekłymi schorzeniami, których objawy mogą zaostrzyć się przy zmianie klimatu oraz osoby po 65 roku życia. Sprawdzenie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU) zalecamy również turystom aktywnie spędzającym czas wakacji.
Czy wystarczy?
Weryfikacja oferty ubezpieczeniowej, ze względu na ilość zdarzeń wykluczonych z odpowiedzialności ubezpieczyciela oraz minimalnych sum gwarancyjnych mocno rozczarowuje. Czy takie ubezpieczenie wystarczy, aby czuć się pewnie podczas urlopu? Większy spokój i kontrolę nad wydatkami zapewni nam renomowana polisa dla podróżujących. Jej koszt jest stosunkowo niewielki a zakres zdecydowanie szerszy.