Blisko od utraty katedry Notre Dame

15 kwietnia cały świat obserwował tragiczny pożar paryskiej katedry Notre Dame. Pożar wybuchł w poniedziałek wieczorem a akcja ratownicza trwała aż do wtorku. Podczas pożogi wpierw runęła iglica, następnie zawalił się dach. Mimo tego, iż do końca nie było pewne, czy uda się ocalić katedrę, ostatecznie strażacy opanowali pożar. Podczas akcji zaangażowanych było 400 strażaków, gaszących ogień bez ustanku przez 9 godzin. W zasadzie liczyła się każda minuta.

Cenne dzieła sztuki

Zagrożona była nie tylko cała konstrukcja gotyckiej budowli ale również bezcenne relikwie, polichromie, dzieła sztuki, zabytkowe organy i witraże. Straty, jakie poniesiono podczas tragedii liczone są w setkach milionów euro. Poza wymiarem materialnym możemy mówić również o olbrzymich startach dziedzictwa kulturowego, których nie da się zrekompensować.

Kto winien?

Właściwie chyba każdemu z zainteresowanych katastrofą ciśnie się na usta pytanie: „Kto jest za nią odpowiedzialny?”. Według francuskich śledczych pożar nie wybuchł w wyniku celowego działania. Prawdopodobnie doszło do przypadkowego zaprószenia ognia. Jest to więc kwestia szkód ogniowych powstałych w wyniku nieumyślnego działania.

Właściciele cennych dzieł sztuki

W kontekście pożaru katedry Notre Dame warto zastanowić się, jak my chronimy nasze mienie. Czy posiadamy w swoich domach cenne dzieła sztuki, obrazy, rzeźby? Czy jesteśmy właścicielami numizmatów lub innych pamiątek historycznych, posiadających wartość kolekcjonerską, zabytkową lub artystyczną?

Ubezpieczenie dzieł sztuki

Tego typu mienie w większości towarzystw nie jest ubezpieczane standardowo w ramach ruchomości domowych. Trzeba je dodatkowo włączyć do polisy ubezpieczenia, w przeciwnym razie w przypadku pożaru czy innych zdarzeń losowych nie otrzymamy odszkodowania. Właściciel dzieł sztuki powinien więc zgłosić się do Ubezpieczyciela z wnioskiem o objęcie ich właściwą ochroną ubezpieczeniową. Zdarza się, że zakład ubezpieczeń wymaga udostępniania dokumentacji związanej z dziełami sztuki lub ich wyceną. Aby wybrać ofertę najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb, zwracajmy  uwagę na to,  jakie limity na wypłatę odszkodowania za dzieła sztuki stosują ubezpieczyciele.

 

NASTĘPNY

Kategoria
Ubezpieczenie domu i mieszkania
Tagi
, , , ,

Dodaj komentarz