koronawirus

Koronawirus a ubezpieczenie

Koronawirus od miesięcy nie odpuszcza, rozprzestrzeniając się w dużym tempie pandemicznym. Mimo iż w Polsce oficjalnie od 13 marca funkcjonuje wyjątkowy stan zagrożenia epidemicznego wraz ze swoimi restrykcjami, liczba zarażonych koronawirusem stale rośnie. Prognozuje się, że epidemia w Polsce osiągnie swój szczyt na przełomie marca i kwietnia, a następnie zacznie stopniowo wyhamowywać. Być może, według prognoz, koniec zagrożenia epidemicznego pojawi się po 15 kwietnia. Niemniej dla możliwe szybkiego opanowania epidemii niezwykle istotne jest prawidłowe funkcjonowanie określonych czynników, mających na nią bezpośredni wpływ. Chodzi tu o decyzje rządu, kwestie restrykcyjnego przestrzegania kwarantanny ( indywidualnej i społecznej ), stan i organizację opieki zdrowotnej, czy nastawienie społeczne. Nie bez znaczenia dla rozprzestrzeniania się wirusa są także czynniki pogodowe i.

Różne rozwiązania ubezpieczeniowe

Ile osób ostatecznie zachoruje na chorobę wywołaną poprzez koronawirus? Mimo iż trudno oszacować konkretną liczbę, to można zakładać, że wielu Polaków w najbliższym czasie będzie musiało zmierzyć się z nieznanym patogenem wirusowym. Jak pokazują doświadczenia ostatnich dni, część zarażonych przejdzie chorobę łagodnie, część bezobjawowo ale istnieje również duża liczba osób, dla których wirus stanowi realne zagrożenie. Jak wobec tego wygląda kwestia ubezpieczenia? Czy wykupione polisy zapewniają ochronę w przypadku zarażenia koronawirusem? Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych specyficznych ustaleń ubezpieczyciela. Żeby uzyskać pewność, powinniśmy zerknąć przede wszystkim do tzw. OWU, czyli ogólnych warunków ubezpieczenia, dołączonych do polisy. Można również zadać pytanie swojemu agentowi lub skontaktować się z infolinią ubezpieczyciela i uzyskać bezpośrednią informację.

Ubezpieczenie na życie a koronawirus

Standardowo w ubezpieczeniu na życie ( na przykład tzw. „grupówkach” w zakładzie pracy ) w przypadku śmierci, będącej skutkiem zarażenia koronawirusem, nie ma przeszkód do wypłaty odszkodowania. Epidemia czy pandemia nie są traktowane w tym przypadku, jako wyłączenie odpowiedzialności u większości ubezpieczycieli na rynku polskim.

Ubezpieczenie na wypadek choroby

Inaczej rzecz ma się w przypadku ochrony ubezpieczeniowej na wypadek choroby czy pobytu w szpitalu. Ubezpieczyciele do tej kwestii podchodzą zgodnie z własnymi zapisami. Oznacza to, że pewne produkty ubezpieczeniowe zawierają wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela w przypadku zachorowań lub pobytu w szpitalu na skutek epidemii. Inne natomiast oferują świadczenia za pobyt w szpitalu, pokrycie kosztów leków czy pomoc medyczną także, jeśli ich przyczyną jest zarażenie koronawirusem. Wszystko zależy od warunków ubezpieczenia, jakie wybraliśmy. Jeśli chodzi o ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania, ubezpieczyciel nie pokryje kosztów, związanych z zachorowaniem na SARS-COV-2. To dlatego, ponieważ w katalogu chorób, wskazanych w warunkach ubezpieczenia nie występuje choroba, jaką wywołuje koronawirus. Jest ona bowiem nowym rodzajem choroby. Sytuacja jednak jest dynamiczna i ubezpieczyciele na bieżąco dostosowują warunki swoich ofert. Dlatego w tej kwestii rekomendujemy kontakt z ubezpieczycielem.

Kwarantanna

Na polskim rynku ubezpieczeń nie są dostępne oferty ubezpieczeniowe, które zapewniają wypłatę świadczenia na okoliczność kwarantanny, wywołanej epidemią koronawirusa.

Ubezpieczenia online

Jeśli w specyficznej sytuacji kwarantanny społecznej potrzebujesz ochrony ubezpieczeniowej, masz możliwość wyboru i zakupu ubezpieczenia online. Skorzystaj z tej formy. Ubezpieczyciele intensywnie pracują nad uproszczeniem procedur i stworzeniem możliwości zakupu bez konieczności wychodzenia z domu. Polisę ubezpieczeniową otrzymasz mailem, także w przypadku ubezpieczenia na życie lub jego kontynuacji. Z nami również możesz skontaktować się online lub telefonicznie. Chętnie doradzimy, wesprzemy w wyborze i odpowiemy na pytania natury ubezpieczeniowej.

i Według prognoz http://www.exmetrix.com

 

NASTĘPNY

koronawirus

Koronawirus – czy ubezpieczenie turystyczne obejmuje skutki zarażenia?

Codziennie napływają do nas coraz to nowsze informacje ze świata, dotyczące epidemii koronawirusa. Choć w Polsce nie odnotowano dotąd potwierdzonego przypadku zakażenia, to istnieje jednak realne niebezpieczeństwo, ze wkrótce przekroczy także granice naszego kraju.

Jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą koronawirus?

Chiński wirus o nazwie SARS-Cov-2 wywołuje chorobę, objawiającą się gorączką powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszlem, dusznościami oraz grypopodobnymi bólami mięśni i ogólnym słabym samopoczuciem. Choroba ta prowadzi do wirusowego zapalenia płuc. Jak potwierdzają statystyki jest ona szczególnie groźna dla osób starszych, z obniżoną odpornością, borykających się z inną chorobą. U najmłodszych natomiast może przebiegać bezobjawowo. Jak dotąd nie potwierdzono przypadku śmiertelnego zachorowania wśród dzieci.

Jak można się zarazić?

Koronawirus rozprzestrzenia się droga kropelkową. Wirus trafia do naszych śluzówek poprzez kontakt z zakażoną osobą lub przedmiotem, na którym się znajduje.

Gdzie istnieje ryzyko zarażenia się wirusem?

Informacja o epidemii wirusa obiegła świat w grudniu 2019 roku. Wówczas chińskie władze podjęły decyzję o zamknięciu miasta Wuhan, ogniska rozprzestrzenienia się epidemii. W niedługim czasie wirus przedostał się jednak poza granice Azji. Obecnie koronawirus zdiagnozowano już w 68 krajach. Eksperci przewidują, że ostatecznie wirusem zarazi się od 60 do 70 % populacji. Jak czytamy na stronie ministerstwa, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. Podróż do wymienionych państw jest szczególnie niebezpieczna ze względu na ryzyko epidemiologiczne. Amerykański Uniwersytet Johna Hopkinsa opracował i udostępnił interaktywną mapę rozprzestrzeniania się koronawirusa, która może być szczególnie przydatna przy podejmowaniu decyzji o podróży zagranicznej.

Epidemia a ubezpieczenie turystyczne.

Dla części z podróżujących nie ma możliwości rezygnacji z podróży, na przykład ze względów zawodowych. Inni być może planują wyjazd urlopowy w miejsca, w których do tej pory nie odnotowano przypadku zarażenia niebezpiecznym wirusem. Bez względu jednak na motywację warto zorientować się, jaką ochronę zapewni nam wykupiona polisa turystyczna. Ubezpieczenie turystyczne chroni ubezpieczonego przede wszystkim przed finansowymi skutkami zachorowań lub wypadku, jakie przydarzą się podczas wyjazdu. Istnieją jednak pewne konkretne sytuacje, w których zakład ubezpieczeń odmówi wypłaty odszkodowania. Należy do nich między innymi epidemia. Jeśli zatem udamy się w podróż do kraju, którego władze oficjalnie poinformowały o występowaniu na jego terenie epidemii na dzień zawarcia umowy ubezpieczenia, to ubezpieczyciel może odmówić przejęcia odpowiedzialności za skutki zarażenia epidemiologicznego.

Ubezpieczyciele uwzględniają koronawirus na różnych warunkach.

Ponieważ jednak umowy ubezpieczeniowe opierają się na indywidualnych dla każdego ubezpieczyciela warunkach, istnieją także propozycje ochrony na skutki epidemii. Analizując zatem szczegółowe zapisy poszczególnych propozycji znajdziemy również i takie, które zagwarantują nam ochronę nawet w przypadku zarażenia koronawirusem. Do takich propozycji należy np. oferta ubezpieczenia turystycznego :

  • AXA „Ubezpieczenie Kontynenty Multitravel”
  • Wiener Ubezpieczenie” W Podróży” i „Na wszelki wypadek”
  • Warta Travel

Pamiętajmy jednak, aby dokładnie zapoznać się z warunkami proponowanej ochrony. Istnieją rozwiązania, które nie wykluczają z odpowiedzialności epidemii ale na przykład nie obejmą ochroną ubezpieczeniową podróżujących do Chin. Inny ubezpieczyciel zastrzega, że obejmie ubezpieczeniem wyłącznie osoby, które znajdują się na terenie kraju, w którym ogłoszono epidemię nie wcześniej jednak niż w dniu ich wyjazdu.

Warto zapytać

Tak więc warto szczegółowo zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Umowy ubezpieczenia turystycznego, jakim jesteśmy zainteresowani. Przed podjęciem decyzji można także skonsultować się z naszym specjalistą i upewnić się, czy wybieramy produkt dobrze dostosowanych do naszych oczekiwań.

 

NASTĘPNY