ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie podróży, ubezpieczenie podróżne, ubezpieczenie na wakacje, ubezpieczenie wakacyjne, ubezpieczenie na podróż, polisa turystyczna

Sporty ekstremalne

Oderwanie się na dłuższą chwilę od codziennej rutyny jest niezwykle pożądane dla zachowania równowagi i zdrowia. Dlatego tak istotny jest wypoczynek, zwłaszcza jeśli podczas urlopu zmieniamy miejsce lub podejmujemy nietypowe działania. Jednym z rodzajów odskoczni od rutyny są sporty ekstremalne. Zdobywają one coraz większe zainteresowanie podróżujących, kusząc nietuzinkowymi doświadczeniami. Z roku na rok pojawiają się coraz to bardziej kreatywne formy przełamywania barier, poszerzania granic, które do tej pory ograniczały doznania sportowców. Wśród nowinek zaskakują zjazd na desce po zboczu wulkanu, ekstremalne prasownie, odrzutowy rower wodny czy spacer po linie rozciągniętej na dużej wysokości. Ekstremalny sposób spędzania wolnego czasu pasjonuje turystów na całym świecie. Również Polacy coraz częściej decydują się aktywnie spędzić wakacje. Najbardziej interesują nas sporty za kierownicą typu off road oraz sporty powietrzne. Latem chętnie uprawiamy windsurfing i kitesurfing oraz nurkujemy.

Wysokie ryzyko

Sporty ekstremalne to sporty wysokiego ryzyka, wymagające często drogiego sprzętu. Jeśli postanowimy zatem spędzić urlop za granicą, uprawiając jeden z ryzykownych sportów, koniecznie ubezpieczmy się od kosztów leczenia oraz zabezpieczmy właściwie bagaż przed kradzieżą. W tym przypadku najlepiej skorzystać z ochrony ubezpieczeniowej, indywidualnie dostosowanej do naszych specyficznych potrzeb. Podstawowe ubezpieczenie podróżne nie zawiera bowiem w swoim zakresie sportów ekstremalnych a opcja ubezpieczenia bagażu, w skład którego wchodzi sprzęt sportowy zazwyczaj opiewa na zbyt niską sumę gwarancyjną. Jeśli zdecydujemy się na rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej, powinniśmy sprawdzić, które sporty ekstremalne wchodzą w zakres ubezpieczenia oraz czy w definicji sprzętu sportowego znajdziemy nasze wyposażenie. Takie wyszczególnienie dostępne jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Jeśli jednak w warunkach umowy nie odnajdziemy interesującego nas sportu lub opcji ubezpieczenia sprzętu, prosimy o kontakt z naszymi ekspertami. Wypracujemy dla Państwa warunki polisy dostosowane do indywidualnych potrzeb.

 

NASTĘPNY

ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie podróży, ubezpieczenie podróżne, ubezpieczenie na wakacje, ubezpieczenie wakacyjne, ubezpieczenie na podróż, polisa turystyczna

Sprytne rozwiązania przydatne w podróży

Planując podróż, warto zaopatrzyć się w przydatną wiedzę na temat praktycznych rozwiązań, które usprawnią i uczynią o wiele bezpieczniejszą naszą podróż. Dzięki rozwiązaniom technologicznym i dobrym pomysłom zaoszczędzimy czas i energię, które zdecydowanie lepiej spożytkować na odkrywanie nowych miejsc.

Sprytne technologie

Zaskakujące nas nieustannie nowinki technologiczne, nie omijają pasjonującej dziedziny aktywności, jaką są podróże. Także w tej kwestii warto być na bieżąco z nowymi propozycjami, których głównym celem wydaje się ułatwienie i zwiększenie bezpieczeństwa podróżujących. Oto przykłady ciekawych rozwiązań:

  • Inteligentna walizka. Wyposażona w sterowany smartfonem zamek z funkcją samoczynnego zabezpieczenia, moduł GPS, powerbank i wbudowaną w rączkę elektroniczną wagę pozwala zapominalskim odetchnąć z ulgą.
  • Parasol nadawczy. Przyda się nie tylko podczas deszczu ale także w słoneczny dzień naładuje telefon, wzmocni zasięg sieci oraz oświetli drogę w nocy. Parasolem z wbudowanymi panelami słonecznymi, anteną i latarką zaskoczył nas Vodafone.
  • Translator rozpoznający 450 000 słów i 1200 fraz w 12 językach. Jeśli znajdziemy się w miejscu poza zasięgiem sieci i konieczna będzie wymiana zdań z tubylcami, to niewątpliwie translator marki Franklin może uchronić nas od nie lada kłopotów.
  • Nagrywające lornetki. Bardzo przydatny gadżet dla miłośników przyrody. Pozwala zarejestrować nietuzinkowe obrazy.
  • Plecak przeciwlawinowy. Sprzęt ratujący życie amatorom górskich wspinaczek, wyposażony został w dwa 85 litrowe zbiorniki, wypełniające się w razie lawiny azotem. Dzięki temu łatwiej jest utrzymać się na powierzchni spadającego śniegu.

Codzienne przedmioty w niecodziennym zastosowaniu

Aby przetrwać niemiłe niespodzianki, jakie mogą przydarzyć się każdemu podróżującemu, nie zawsze trzeba uzbrajać się w sprzęty najnowszej generacji. Często wystarczy wrodzony spryt i kilka bardzo przeciętnych przedmiotów domowego użytku. Polecam zatem w podróż zabrać ze sobą:

  • Gumki recepturki. Ułatwiają pakowanie, zabezpieczają przed otwarciem, ślizganiem i przesuwaniem, umożliwiają zawieszanie i przyczepianie rożnych przedmiotów, mogą być użyte jako prowizoryczna uszczelka. Dzięki tym zastosowaniom warto zabrać ze sobą w podróż kilka gumek recepturek.
  • Worki do mrożonek z zapięciem. Są wytrzymałe i można je zapiąć a to już naprawdę wiele, jeśli trzeba zabezpieczyć żywność, elektronikę oraz dokumenty przed wilgocią.
  • Taśmę izolacyjną oraz opaski zaciskowe. Mogą okazać się bardzo przydatne, jeśli uszkodzimy bagaż, namiot albo buty.
  • Chustę, sarong, pareo. Ta część garderoby jest nie tylko efektowna ale i niezwykle przydatna w czasie podróży. W miarę okoliczności można się nią przykryć, zasłonić, wytrzeć, ubrać, opatrzyć ranę lub wykorzystać jako worek.

Porady

Przed wyjazdem na wakacje warto poradzić się doświadczonych podróżników. Ich uwagi mogą okazać się niezwykle cenne i niejednokrotnie uratować nas od przykrych nieporozumień. Oto kilka ciekawych wskazówek:

  • Pieniądze. Dobrym pomysłem jest zakup paska z ukrytą kieszonką na banknoty. Podczas podróży warto jednak mieć także przy sobie portfel z niewielką ilością gotówki. Dzięki temu unikniemy krępującego gestu sięgania do paska u spodni, kiedy płacimy i jednocześnie nie zdradzimy swojej kryjówki. Radzimy nie korzystać z kantora hotelowego ze względu na wysokie prowizje. Najlepszym rozwiązaniem jest wyrobienie karty płatniczej, którą można bezpłatnie robić zakupy za granicą.
  • Rozejrzyj się. Będąc na wakacjach często się przemieszczamy, bywamy w nowych miejscach, korzystamy z różnych środków transportu i zdarza nam się roztargnienie. Dlatego warto wyrobić nawyk rozejrzenia się za każdym razem, gdy opuszczamy jakieś miejsce.
  • Wygodnie w samolocie. Jeśli potrzebujemy więcej przestrzeni, wybierajmy miejsca przy wyjściach ewakuacyjnych. Gdybyśmy zamierzali zdrzemnąć się podczas lotu, zatyczki do uszu okażą się bezcenne.
  • Porozumiewanie się. Dobrą radą jest nauczenie się kilku słów w języku kraju, który odwiedzamy. Spotka się to z dużą aprobatą mieszkańców i może być pomocne w nagłych wypadkach. Nie zakładajmy jednak, że każdy nas bezbłędnie zrozumie oraz że każdy obcokrajowiec zna angielski. W kontaktach bądźmy cierpliwi i taktowni, używajmy rozsądnie mowy ciała.
  • Bezpieczeństwo. Radzimy przy okazji każdego wyjazdu za granicę zabezpieczyć się polisą, dostosowaną dokładnie do naszych potrzeb. Koszt ubezpieczenia w stosunku do kosztu podróży jest niewielki a posiadanie ubezpieczenia może okazać się zbawienne, jeśli przyjdzie nam się zmierzyć z koniecznością pokrycia niebagatelnych kosztów leczenia za granicą. Dla większego bezpieczeństwa warto również wszelkie osobiste dokumenty przed wyjazdem zeskanować i wysłać na swój adres mailowy a bagaż i cenny sprzęt sfotografować. Zdecydowanie ułatwi to działania na wypadek ich kradzieży, zgubienia oraz w kontaktach z zagranicznymi instytucjami.
 

NASTĘPNY

ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie podróży, ubezpieczenie podróżne, ubezpieczenie na wakacje, ubezpieczenie wakacyjne, ubezpieczenie na podróż, polisa turystyczna

A co jeśli atak terrorystyczny?

Paryż, Bruksela, Nicea, Monachium, Berlin, Londyn to zestawienie pięknych europejskich miast brzmi, jak interesująca trasa turystyczna. W tym przypadku jednak to także lista miast, które w ciągu ostatnich trzech lat stały się miejscem tragedii dla ponad trzystu ofiar zamachów terrorystycznych, w tym także Polaków.

Stan zagrożenia

Choć liczba ataków na miasta europejskie na przestrzeni ostatnich 40 lat zmalała, to jednak poprzednie dwa lata wykazały intensywny wzrost ilości zamachów. Najczęściej atakowanymi państwami były Wielka Brytania i Francja. Zmianie uległ również charakter ataków. Od końca lat 60. do początku 90. dominował terroryzm etniczno-regionalny. Współcześnie zdecydowanie przeważają ataki na tle religijnym, których celem jest nie tylko Europa. Czy wobec tego Polacy postrzegają podróże do innych państw, jako bardziej niebezpieczne?

Polacy z dystansem

Statystyki biur podróży mówią, że jesteśmy narodem lubiącym podróżować, jednocześnie jednak zachowującym zdrowy dystans do okoliczności. Wobec zagrożeń Polacy nie rezygnują z planowych urlopów a zmieniają jedynie ich kierunek. Co ważne, będąc na bieżąco z wydarzeniami na świecie, chętnie wracają do miejsc, w których spada poziom zagrożenia. Tak jest w przypadku Egiptu i Turcji, które w roku 2017 znalazły się w pierwszej piątce najczęściej odwiedzanych miejsc.

Znów Egipt

Trzeba przypomnieć, że Egipt pochłonął swego czasu wśród obcokrajowców wiele ofiar. Chociażby atak na świątynię Hatszepsut w Luksorze, na kurort Dahab, hotel Hilton czy zamach bombowy na autokar w Tabie. W każdym z tych tragicznych przypadków celem terrorystów byli turyści. Polacy stracili wówczas zainteresowanie tym rejonem a wyjątkowo tanie oferty wycieczek kusiły już tylko nieliczną grupę. Obecnie niestabilna sytuacja polityczna i związane z nią zamieszki według podróżujących po Egipcie są już przeszłością. Turyści dostrzegają i doceniają usilne starania władz egipskich o odbudowanie wizerunku państwa bezpiecznego i gościnnego.

Zabezpieczmy się

Oficjalnie jednak w Egipcie od 2017 roku obowiązuje stan wyjątkowy i związane z nim podwyższone ryzyko zamachów terrorystycznych. Wybierając cel podróży odwiedźmy koniecznie stronę polakzagranicą ,na której znajdziemy aktualne informacje o zagrożeniach dla turystów. Radzimy aby w każdej sytuacji zachować zdrowy rozsądek, zwłaszcza wówczas gdy planujemy podróż. Jeśli zatem odwiedzamy kraj, który bywał celem ataków i istnieje realne zagrożenie niestabilną sytuacją, zabezpieczmy się odpowiednią polisą. Nasi eksperci przygotują indywidualne ubezpieczenie rozszerzone o ochronę ubezpieczonego również na akty terroru. Jeśli wypoczywając na urlopie, ucierpimy w wyniku zamachu, zakład ubezpieczeń wypłaci właściwe odszkodowanie oraz sprowadzi zagrożonego bezpłatnie do kraju.

 

NASTĘPNY

ubezpieczenie oc, polisa oc, ubezpieczenie dla rzeczoznawcy majątkowego

Jak zgłosić szkodę z OC rzeczoznawcy majątkowego?

Zgłoszenie szkody z OC rzeczoznawcy majątkowego do zakładu ubezpieczeń powinno nastąpić niezwłocznie od momentu jej wykrycia lub od momentu powzięcia wiedzy o jej powstaniu.

Szkodę można zgłosić w sposób następujący:

  • wypełniając formularz online: zgłoszenie szkody PZU
  • mailowo pod adresem: kontakt@pzu.pl
  • telefonicznie za pośrednictwem infolinii PZU 801 102 102 lub (22) 566 55 55
  • osobiście w wybranym Oddziale PZU

Po zgłoszeniu szkody ubezpieczony otrzymuje jej numer. Następnie kontaktuje się z nim konsultant z PZU, który rozpatruje zgłoszenie oraz wskazuje dokumenty  potrzebne do likwidacji szkody. Co istotne, im szybciej ubezpieczony zgromadzi i dostarczy wskazane dokumenty, tym szybciej możliwe będzie oszacowanie kwoty do wypłaty. W końcowym etapie postępowania ubezpieczyciel informuje o ustalonej kwocie odszkodowania oraz prosi o wybór formy wypłaty świadczenia. Pamiętaj, towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30 dni na rozpatrzenie sprawy i wypłatę odszkodowania, pod warunkiem otrzymania kompletu niezbędnych w sprawie dokumentów. Jeżeli dokumentacja nie jest kompletna, ubezpieczyciel formułuje pisemną prośbę o jej uzupełnienie.

Dla rzeczoznawców, którzy dokonali zakupu ubezpieczenia za pośrednictwem naszego systemu online.wpsu, gwarantujemy wsparcie podczas procesu zgłoszenia szkody.

 

NASTĘPNY

Wysokość sumy gwarancyjnej rzeczoznawcy majątkowego

Deregulacja zawodów w Polsce przyniosła również zmiany w zawodzie rzeczoznawcy majątkowego. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 grudnia 2017 roku ustala obowiązek posiadania polisy odpowiedzialności cywilnej. Kopię polisy należy dołączyć do każdej umowy z klientem, każdego operatu szacunkowego, czy jego aktualizacji.

Może nie starczyć

Minimalna suma gwarancyjna określona w Rozporządzeniu to kwota 25.000 EURO. Czy jest ona wystarczająca na pokrycie ewentualnych roszczeń za szkody podmiotów prowadzących działalność w zakresie rzeczoznawstwa majątkowego? Rzeczoznawcy, którzy mieli styczność z różnego rodzaju szkodami wiedzą, że suma ta nie wystarczy na pokrycie roszczeń. Aktualna sytuacja na rynku, zmiany w ustawodawstwie oraz coraz wyższy poziom edukacji i świadomości klientów sprzyjają wzrostowi liczby kwestionowanych operatów szacunkowych. Dlatego warto rozważyć ubezpieczenie swojej działalności na sumy większe niż te określane Rozporządzeniem.

Szersza ochrona

Rzeczoznawca, mając na uwadze swoje aktualne potrzeby może sam wybrać sumę gwarancyjną w przedziale kwotowym od 25.000  do 250.000 EURO. Może również rozszerzyć zakres ochrony ubezpieczeniowej o klauzulę zniszczenia, uszkodzenia oraz zaginięcia wszelkiego rodzaju dokumentów związanych z wykonywaniem czynności zawodowych. W tym przypadku ma do wyboru sumy od 20.000 do 100.000 zł.

 

NASTĘPNY

ubezpieczenie oc, polisa oc, ubezpieczenie dla rzeczoznawcy majątkowego

Kary za brak OC rzeczoznawcy majątkowego

Nowelizacja Ustawy o gospodarce nieruchomościami (z dnia 1 września 2017 roku) wprowadziła zmiany dla trzech zawodów: rzeczoznawcy majątkowego, pośrednika nieruchomości i zarządcy nieruchomości. Wśród uregulowań znalazły się także kwestie sankcji za brak aktualnego obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Obowiązek posiadania OC istniał już dużo wcześniej, jednak brak organu, który zająłby się egzekwowaniem powodował, że wymóg nie był przestrzegany przez obowiązanych. Obecnie kary za brak OC nakładać będzie Inspekcja Handlowa w formie decyzji administracyjnej. Ukarany podmiot ma 14 dni na uregulowanie zobowiązania.

Wysokość kary

Wysokość kary w przypadku rzeczoznawców majątkowych może wynosić w granicach od dwukrotności do pięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia w roku, w którym stwierdzono brak polisy OC. Aktualnie są to kwoty rzędu od 9.000 do ok. 23.000 zł. Kara uzależniona będzie od rozmiaru prowadzonej działalności zawodowej i czasu trwania naruszenia. Rzeczoznawca ma jednak prawo odwołać się od decyzji wydanej w pierwszej instancji do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dodatkowo, zgodnie z Kodeksem cywilnym, Inspekcja Handlowa kary pieniężne może nakładać przez okres trzech lat. Początek naliczania ustala się od dnia powstania obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC przez przedsiębiorcę. Później roszczenia ulegają przedawnieniu.

Klient może rozwiązać umowę

Sporządzając operat szacunkowy rzeczoznawca powinien dołączyć kopię polisy. W razie jej braku klient ma prawo o nią poprosić, a w przypadku odmowy jej udostępnienia – może rozwiązać umowę. Bez wglądu do polisy OC poszkodowany miałby spory problem, aby móc dochodzić swoich praw.

Czy warto ryzykować brakiem polisy narażając się na kary nałożone przez Inspekcję?

 

NASTĘPNY

ubezpieczenie oc, polisa oc, ubezpieczenie dla rzeczoznawcy majątkowego

Ile kosztuje OC rzeczoznawcy majątkowego?

Minimalna suma ubezpieczenia

Polisa OC przedsiębiorcy prowadzącego działalność w zakresie rzeczoznawstwa jest obowiązkowa. Obejmuje ona między innymi odpowiedzialność cywilną rzeczoznawcy za szkody wyrządzone w następstwie działania i zaniechania w związku z wykonywaniem czynności zawodowych. Obejmuje także innych rzeczoznawców, których zatrudniamy na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Taka polisa zwiększa wiarygodność rzeczoznawcy na rynku oraz minimalizuje ryzyko zawodowe. Rozporządzenie Ministra Finansów określa minimalną sumę gwarancyjną na jedno i wszystkie zdarzenia na 25.000 EUR, a składki przy takiej sumie ubezpieczenia kształtują się na poziomie 133 zł rocznie.

Rozszerzona suma ubezpieczenia

Istnieje możliwość rozszerzenia zakresu ubezpieczenia o umowy dobrowolne, które dają gwarancję pełnej ochrony w przypadku:

  • szkód wyrządzonych w związku z odpowiedzialnością cywilną rzeczoznawcy wykonującego czynności osobiście,
  • szkód wyrządzonych w związku z pełnieniem funkcji biegłego sądowego.

Przy jednoczesnym zawarciu umowy ubezpieczenia OC obowiązkowego wraz z OC biegłego sądowego składka za ofertę OC biegłego sądowego będzie niższa o 50%.

Oferty ubezpieczeniowe zawierają również wariant wykupienia dodatkowej klauzuli. Dotyczy ona szkód będących następstwem zniszczenia, uszkodzenia, zaginięcia wszelkiego rodzaju dokumentów związanych z wykonywaniem czynności zawodowych. Za niewielką dodatkową składkę już od 50zł rocznie, możemy otrzymać ochronę od 50.000zł do 100.000zł.

Ponadto kontynuując ubezpieczenie w tym samym Towarzystwie ubezpieczony może liczyć na szereg zniżek.

 

NASTĘPNY

ubezpieczenie dla rzeczoznawcy majątkowego

Co obejmuje obowiązkowe OC rzeczoznawcy majątkowego?

Co obejmuje obowiązkowe OC rzeczoznawcy majątkowego?

Suma gwarancyjna

Obowiązek zawarcia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorcy prowadzącego działalność w zakresie rzeczoznawstwa majątkowego regulowany jest prawnie i wynika z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 13 grudnia 2013 roku (Dz. U. z 2013r. poz.1620). Rozporządzenie to określa także minimalną sumą gwarancyjną na poziomie 25.000 EURO. Przy takim limicie składki za ubezpieczenie kształtują się już od 133 zł rocznie. Ustawodawca nakładając obowiązek ubezpieczenia, ustalił dolny limit sumy ubezpieczeniowej, pozostawiając rzeczoznawcom swobodę w dostosowaniu wysokości sumy do aktualnych potrzeb. W związku z tym rzeczoznawca może sam decydować o wysokości sumy gwarancyjnej nawet do kwoty 250.000 EURO.

Prosty sposób zawarcia umowy ubezpieczenia

Dzięki intuicyjnemu systemowi online, proces zakupu ubezpieczenia OC rzeczoznawcy zajmuje zaledwie 5 minut. W każdej chwili można liczyć także na wsparcie i porady naszych ekspertów. Aby zawrzeć ubezpieczenie, należy za pomocą systemu online.wpsu obliczyć składkę, złożyć wniosek i opłacić skalkulowaną składkę. Zakupiona polisa będzie dostępna online w zakładce „polisy” oraz przesłana w wersji papierowej na adres korespondencyjny. Umowy zawierane są na jeden rok i co ważne nie wznawiają się automatycznie. Aby kontynuować ubezpieczenie należy złożyć nowy wniosek o jego zawarcie.

Zakres ubezpieczenia

Zakres obowiązkowego OC rzeczoznawcy majątkowego określają:

  • Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 grudnia 2013 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorcy prowadzącego działalność w zakresie rzeczoznawstwa majątkowego (Dz. U. z 2013 r. poz. 1620),
  • Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK (t. j. Dz. U. z 2013 r. poz. 392 z późn. zm.),
  • Ustawa o gospodarce nieruchomościami.

Ubezpieczeniem OC jest objęta odpowiedzialność cywilna rzeczoznawcy, za szkody wyrządzone działaniem lub zaniechaniem ubezpieczonego, w okresie ubezpieczenia, w związku z wykonywaniem czynności w zakresie rzeczoznawstwa majątkowego. W przypadku gdy rzeczoznawca, wykonuje umowę przy pomocy innego rzeczoznawcy majątkowego związanego umową o pracę lub umową cywilnoprawną, ubezpieczeniem OC jest objęta również odpowiedzialność cywilna tego rzeczoznawcy za szkody wyrządzone działaniem lub zaniechaniem tej osoby. Jeśli więc zatrudniasz na umowie o pracę lub umowie cywilnoprawnej innych rzeczoznawców, Twoje ubezpieczenie OC obejmie również szkody w wyniku ich działania lub zaniechania czynności tych osób. Zakres OC nie obejmuje jednak szkód:

  •  „polegających na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie rzeczy, wyrządzonych przez ubezpieczonego małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu, rodzeństwu, a także powinowatemu w tej samej linii lub stopniu, osobie pozostającej w stosunku przysposobienia oraz jej małżonkowi, jak również osobie, z którą ubezpieczony pozostaje we wspólnym pożyciu;
  • polegających na zapłacie kar umownych;
  • powstałych wskutek działań wojennych, rozruchów i zamieszek, a także aktów terroru.”

Przedsiębiorcy oraz rzeczoznawcy majątkowi w naszej ofercie mają do wyboru:

  • obowiązkowe OC rzeczoznawcy majątkowego,
  •  OC rzeczoznawcy biegłego sądowego,
  •  OC rzeczoznawcy wykonującego czynności osobiście,
  •  OC w związku z oceną prawidłowości sporządzenia operatu szacunkowego

Zniżki

Przy jednoczesnym zawarciu obowiązkowego OC rzeczoznawcy oraz OC biegłego sądowego przysługuje 50% zniżka. Zniżki również naliczają się za bezszkodowy rok ubezpieczenia oraz za kontynuację ubezpieczenia w PZU S.A..

ubezpieczenie nnw

Co robić, jeśli wydarzy się wypadek podczas pobytu za granicą?

Racjonalne przygotowanie

Jeśli podczas podróży, urlopu czy wyjazdu służbowego zdarzy się nieszczęśliwy wypadek, reagujmy adekwatnie do rodzaju zdarzenia. Przygotujmy się jednak do tego odpowiednio przed wyjazdem. Co powinniśmy zrobić?

  • zabezpieczmy się polisą ubezpieczeniową: wybierzmy właściwy wariant, zgodny z naszymi potrzebami i opłaćmy składkę,
  • zapoznajmy się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia,
  • wyróbmy kartę EKUZ (jeśli naszym celem podróży jest wyłącznie Europa),
  • zapoznajmy się z warunkami honorowania karty EKUZ,
  • dowiedzmy się o klimacie odwiedzanego kraju (dziennych temperaturach, niebezpiecznych owadach i zwierzętach) oraz obyczajach, miejscach, których nie należy zwiedzać, konfliktach i zamieszkach,
  • warto poradzić się lekarza na temat niezbędnych badań czy szczepień,
  • jeśli cierpimy na chorobę przewlekłą (np. astmę, cukrzycę, nadciśnienie) przed wyjazdem odwiedźmy specjalistę i uzyskajmy od niego zgodę na wyjazd,
  • spakujmy własną apteczkę,
  • przypomnijmy sobie zasady udzielania pierwszej pomocy,
  • zapiszmy w telefonie obowiązujący w odwiedzanym kraju numer ratunkowy oraz numer do Centrum Alarmowego towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupiliśmy polisę,
  • nie zapomnijmy o dokumentach (można je skserować lub zeskanować i wysłać na swój adres mailowy).

Jaki pierwszy krok?

Racjonalne przygotowanie nie uchroni nas przed wpływem losu ale zdecydowanie ułatwi i usprawni nasze działanie. Jak postępować w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia? Zacznijmy od zorientowania się w sytuacji i ustalenia, czy mamy do czynienia z zagrożeniem życia. Jeśli tak, wówczas bezwzględnie przejdźmy do natychmiastowej eliminacji lub minimalizacji stanu zagrożenia. Tutaj przyda nam się wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy, znajomość numeru alarmowego. Pamiętajmy, ratując życie nie bójmy się prosić o pomoc. Łatwiej jest wspólnie działać i podejmować trudne decyzje. Gdy jednak wypadek nie zagraża życiu, mamy więcej czasu na przemyślenie każdego kroku, tak aby jego konsekwencje nie generowały niepotrzebnych kosztów.

Bez stresu z polisą

Jeśli wykupiliśmy ubezpieczenie turystyczne, to zaoszczędziliśmy sobie wiele stresu. Polecamy zwłaszcza Compense Voyage, ponieważ zawiera ona warianty z pomocą prawną, finansową i wsparciem tłumacza, co niezwykle ułatwia kontakty z miejscowymi instytucjami. Jaka jest kolejność postępowania? Pierwsze co powinniśmy zrobić, to wykonać telefon do Centrum Alarmowego ubezpieczyciela i zgłosić zdarzenie. Numer do centrum znajduje się zazwyczaj na polisie lub potwierdzeniu zawarcia umowy ubezpieczenia. Konsultant naszego ubezpieczyciela wskaże nam kolejność postępowania oraz dostępne placówki, z których możemy bezpłatnie korzystać w ramach ochrony ubezpieczeniowej. Gdyby w pobliżu miejsca, w którym się znajdujemy nie była dostępna żadna, współpracująca z naszym ubezpieczycielem placówka medyczna, wówczas konsultant wyraża zgodę, abyśmy samodzielnie znaleźli pomoc lekarską. Następnie na podstawie oryginalnych faktur i rachunków możemy dochodzić zwrotu wydanych pieniędzy. Co istotne działajmy zawsze zgodnie z wytycznymi ubezpieczyciela, bowiem samodzielne wybory mogą okazać się podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania.

Drożej bez polisy

Jeśli nie wykupiliśmy ubezpieczenia na wakacje, to pozostaje nam skorzystanie z karty EKUZ (wyłącznie na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu). Dzięki niej jesteśmy traktowani przez publiczną służbę zdrowia tak samo, jak obywatele kraju, w którym właśnie gościmy. Nie zawsze jednak jest to komfortowa sytuacja, bowiem większość państw stosuje tzw. współpłacenie, a więc procentowy udział pacjenta w kosztach leczenia (polecamy przeczytanie naszego artykułu na temat EKUZ). Oznacza to, że z pomocą rozwiązań unijnych i tak zapłacimy część kosztów z własnej kieszeni. W sytuacji, gdy nie posiadamy karty EKUZ lub gdy nie urlopujemy w państwie członkowskim jesteśmy zdani na zasobność własnych oszczędności. Koniecznie zapoznajmy się zatem przed wyjazdem z rozwiązaniami prawnymi, regulującymi funkcjonowanie służby zdrowia odwiedzanego kraju oraz wysokością kosztów leczenia. Miejmy świadomość, że dla podróżujących bywają one niebagatelnie wysokie.

 

NASTĘPNY

ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie podróży, ubezpieczenie podróżne, ubezpieczenie na wakacje, ubezpieczenie wakacyjne, ubezpieczenie na podróż, polisa turystyczna

Mam polisę – mogę wszystko!

Choć wykupienie właściwego ubezpieczenia podróżnego daje nam większe poczucie bezpieczeństwa, to jednak nie zwalnia nas z całkowitej beztroski. Podejmując ryzykowne decyzje podczas wyjazdu, musimy liczyć się z ich negatywnymi skutkami. Jednym z nich jest odmowa wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. Dlaczego tak się dzieje? Umowy ubezpieczeniowe konstruowane są tak, aby zapobiec sytuacjom wyłudzeń oraz przejęciu odpowiedzialności przez ubezpieczyciela za zachowania skrajnie nierozsądne czy naiwne. Podróżujący powinien zatem, przed zakupem polisy turystycznej, zapoznać się z zapisami Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Znajdzie tam informacje na temat wyłączeń, czyli sytuacji, w których towarzystwo odmówi wypłaty odszkodowania. W przypadku niejasności zapisów umowy ubezpieczeniowej można skorzystać z pomocy naszych ekspertów. Oto przykłady zdarzeń, których skutki nie stanowią podstawy do wypłaty odszkodowania:

O jeden kieliszek za dużo…

Pan Sławek opalając się na leżaku, popijał wyśmienite włoskie wino. Po godzinie słonecznej kąpieli postanowił odpocząć. Nieszczęśliwie jednak wracając do pokoju hotelowego przewrócił się. Skutki upadku były fatalne. Pan Sławek złamał kość uda. Wezwano karetkę, która zabrała go do szpitala. Na miejscu przeprowadzono rutynowe badania i wykonano operację. Ponieważ we Włoszech stosuje się zasadę tzw. współpłacenia, wystawiono Panu Sławkowi rachunek za karetkę i leczenie szpitalne. Pan Sławek przed urlopem wykupił dobrą polisę ubezpieczeniową, więc skontaktował się ze swoim ubezpieczycielem w sprawie zwrotu kosztów. Co się okazało? Zakład ubezpieczeń odmówił wypłaty odszkodowania, ponieważ w dokumentacji szpitalnej znalazła się informacja o tym, że pacjent trafił do szpitala po spożyciu alkoholu. Miejmy świadomość, że w każdym przypadku ilość spożytego alkoholu ma decydujące znaczenie dla ubezpieczyciela, który szczegółowo analizuje wszelkie okoliczności nieszczęśliwego zdarzenia.

Dzika plaża…

Pani Monika spędzała wakacje w Chorwacji. Podczas zwiedzania odkryła piękną dziką piaszczystą zatokę i postanowiła popływać. Wchodząc do morza nieszczęśliwie nadepnęła na niebezpieczną rybę Ostrosza drakona. Ukłucie kolcem jadowym spowodowało paraliż i silną reakcję alergiczną organizmu. Towarzysze Pani Moniki wezwali karetkę, która zabrała chorą do szpitala. Na miejscu podano Pani Monice lekarstwa i pozostawiono na jeden dzień w szpitalu na obserwację. Ponieważ w Chorwacji obowiązuje współudział pacjenta w kosztach leczenia, wystawiono Pani Monice rachunek za hospitalizację oraz lekarstwa. Pani Monika posiadała ubezpieczenie turystyczne ale ubezpieczyciel odmówił zwrotu kosztów za leczenie. Dlaczego? Dzika plaża, jaką odkryła Pani Monika była plażą oznakowaną zakazem wstępu i kąpieli. Turystka kąpiąc się w zatoce złamała prawo. Szkoda powstała w wyniku działania niezgodnego z prawem kraju, jaki się odwiedza to kolejne uniwersalne wyłączenie umowy ubezpieczenia.

Zły stan zdrowia…

Pan Roman chorujący przewlekle na nadciśnienie, wyjechał na urlop do Egiptu. Podczas zwiedzania Białej Pustyni, w wyjątkowo upalny dzień, stan jego zdrowia pogorszył się. Po powrocie do hotelu, skorzystał z usług prywatnej kliniki. Pan Roman posiadał ubezpieczenie podróżne obejmujące opcję rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej na „choroby przewlekłe”. Zwrócił się więc do ubezpieczyciela o zwrot wydanych pieniędzy. Niestety spotkał się z odmową. Z dokumentacji medycznej wynikało bowiem jasno, że stan zdrowia Pana Romana przed podróżą pogarszał się i wszelkie wyjazdy zagraniczne były przez jego lekarza przeciwwskazane.

Pamiętajmy!

Pamiętajmy, zawierając umowę ubezpieczenia, należy koniecznie zapoznać się z jej warunkami. Jeśli cierpimy na chorobę przewlekłą (np. astmę czy nadciśnienie) lub jeśli podczas wypoczynku będziemy aktywnie uprawiać sport, stosujmy się zawsze do wskazań. Na wycieczkach unikajmy niekonwencjonalnych metod leczenia, udziału w lokalnych zamieszkach, eksploracji miejsc zakazanych do zwiedzania. Nigdy nie pozostawiajmy bagażu bez opieki, zwłaszcza wypożyczonego sprzętu, bowiem ten nie podlega ochronie ubezpieczeniowej.

 

NASTĘPNY