ubezpieczenia oc zawodowe ubezpieczenia dla księgowych ubezpieczenia dla biur rachunkowych ubezpieczenia dla biur usług płatniczych ubezpieczenia dla funkcjonariuszy publicznych ubezpieczenia dla rzeczoznawców

Czynności doradztwa podatkowego

Biuro rachunkowe może wykonywać czynności doradztwa podatkowego związane z prowadzeniem ksiąg i deklaracji podatkowych bez konieczności posiadania uprawnień doradcy. Ustawa deregulacyjna podzieliła zakres kompetencji, jakie pozostały na wyłączność licencjonowanych doradców podatkowych, radców prawnych, adwokatów czy biegłych rewidentów.

Na czym polega różnica?

W gestii tych podmiotów ustalono możliwość udzielania porad, opinii, wyjaśnień na zlecenie klientów w zakresie obowiązków podatkowych. Ponadto podmioty licencjonowane mogą również reprezentować swoich klientów przed organami administracji publicznej. Biuro rachunkowe natomiast może bez przeszkód prowadzić w imieniu swoich klientów księgi podatkowe oraz inne ewidencje, opracowywane w celach podatkowych. W tym zakresie biuro rachunkowe może także na podstawie pełnomocnictwa klienta sporządzać i podpisywać zeznania i deklaracje podatkowe. Czynności te nie wymagają certyfikatu. Nie oznacza to jednak, że uzyskanie uprawnień doradcy podatkowego wyklucza prowadzenie biura rachunkowego lub wykonywanie zawodu księgowego. Podstawową różnicą oddzielającą wykonywanie czynności podatkowych od doradztwa podatkowego wydaje się możliwość udzielania porad czy opracowywania opinii pod kątem optymalizacji rozliczeń podatkowych. Ta kompetencja wyraźnie zarezerwowana jest dla doradców podatkowych.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC biura rachunkowego nie obejmuje czynności doradztwa podatkowego.

Prowadząc biuro rachunkowe, zobowiązany jesteś do spełnienia obowiązku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej biura. Zgodny z rozporządzeniem Ministra Finansów zakres obowiązkowego ubezpieczenia OC biura rachunkowego nie obejmuje jednak czynności doradztwa podatkowego. To oznacza, że jeśli biuro rachunkowe popełni błąd w zakresie na przykład prowadzenia ksiąg podatkowych, to mimo opłacanego ubezpieczenia, szkody wobec klienta będzie musiało pokryć z własnych środków. Wypracowane przez nas rozwiązanie umożliwia zawarcie umowy ubezpieczenia z uwzględnieniem także ochrony dla czynności doradztwa podatkowego. W ten sposób biuro rachunkowe zabezpiecza w pełni swój interes.

NASTĘPNY

ubezpieczenie domu

Ubezpieczenie domu od zapominalstwa

Na rynku ubezpieczeń pojawiło się nowe ciekawe rozwiązanie – ubezpieczenie domu od wszelkiego zapominalstwa. Ucieszy ono szczególnie właścicieli i najemców mieszkań czy domów. Poza standardową ochroną ubezpieczeniową zapewnia bowiem także wypłatę odszkodowania wówczas, gdy do powstania szkody przyczyni się nasze zapominalstwo.

Co to oznacza?

Konkretnie Ubezpieczyciel ma tu na myśli sytuację, która przydarza się statystycznie niejednokrotnie każdemu z nas . Przypominacie sobie państwo moment, kiedy podczas porannej drogi do pracy zastanawiamy się, czy zamknęliśmy drzwi i okna w domu? No właśnie. Do tej pory, jeśli wydarzyłaby się szkoda – na przykład przez otwarte drzwi wszedłby zachęcony złodziej i okradłby nasze mieszkanie – ubezpieczyciel nie wypłaciłby odszkodowania. Również gdyby przez otwarte okna do mieszkania wlałyby się strugi ulewnego deszczu i zniszczyły parkiet pod oknem – ubezpieczyciel odmówiłby pokrycia kosztów szkody.  Tymczasem przecież często wychodząc z domu, pozostawiamy otwarte okna i nie zawsze jest to kwestia nieuważności. W większości przypadków nie chcemy po prostu wracać do niewywietrzonego mieszania.  Dlatego podczas naszej nieobecności okna często bywają uchylone lub otwarte.

Ukłon w stronę naszych przyzwyczajeń

Stąd w ubezpieczeniu domu i mieszkania pojawiły się rozwiązania wychodzące naprzeciw naszym nawykom. Ubezpieczyciel przejmie odpowiedzialność za niezamknięte okna lub drzwi, jeśli w ich wyniku nastąpią szkody kradzieżowe i zalaniowe. Jeśli zatem z przyzwyczajenia i przekonania zostawiamy otwarte okna w domu czy mieszkaniu, warto rozważyć  wybór ubezpieczenia bardziej dostosowanego do naszych potrzeb. Rozważmy również wybór takiego rozwiązania ubezpieczeniowego, jeśli w przeszłości zdarzało nam się zapominać o zamykaniu drzwi do mieszkania lub zwyczajnie bywamy roztargnieni.

Przykład z życia wzięty

W jaki sposób otwarte okno może przyczynić się do poważnej szkody zalaniowej? Wydawałoby się, że zalanie mogłoby w tym przypadku spowodować  oberwanie chmury czy spektakularna nawałnica.  Okazuje się jednak, że wystarczy, aby deszcz padał wystarczająco długo. Przypadek taki odnotowano w Legionowie w 2014 roku.  W godzinach popołudniowych strażacy z JRG Legionowo otrzymali informacje o zalaniu. Na miejscu okazało się, że przyczyną zalania nie był odkręcony kran, jak podejrzewali mieszkańcy lecz strugi deszczu, które dostały się do jednego z mieszkań przez pozostawione otwarte okno balkonowe. Deszcz zniszczył nie tylko mieszkanie, do którego swobodnie wpadał ale również zalał mieszkania poniżej.

 

NASTĘPNY